Svjestan problema koje nosi loše regulirana referendumska regulativa, te novog referenduma koji bi znatno, i to kroz Ustavu izmijenio izborna pravila, SDP je tijekom posljednjeg tjedna nekoliko puta podsjetio da su izmjene Ustava započete prošle godine i dalje na stolu. Pri tome poziva sve ključne političke stranke, posebice HDZ koji u posljednjem pokušaju izmjena Ustava nije želio ni sudjelovati, da se uključe u taj proces i postignu konsenzus oko ključnih pitanja. HDZ, međutim, na to pristaje.
- Prijedlog za promjenu Ustava je u proceduri i mi smo otvoreni, spremni za razgovor s bilo kime i kad si ti razgovori budu vodili sve će morati biti javno i transparentno jer se radi o prevažnoj stvari – rekao je SDP-ov predsjednik Odbora za Ustav Peđa Grbin. Ipak, SDP je svjestan da čak i da se ključne stranke dogovore oko izmjena Ustava, a time i referendumske regulative, to neće moći utjecati na referendum inicijative U ime obitelji koja ovu nedjelju počinje prikupljati potpise.
- To je pitanje koje se rješava prijelaznim i završnim odredbama nekog akta. Hoće li toga biti, to je stvar dogovora i rasprave, ali dosada smo uvijek predlagali da se svi akti koje donosimo primjenjuju profuturo, a retroaktivna primjena je dozvoljena isključivo ako to neke posebne okolnosti zahtijevaju – tvrdi Grbin.
Iako je i sam protiv najavljenog referenduma Željke Markić, HDZ ipak poručuje da ne želi sudjelovati u ovim ustavnim promjenama.
- Ovo je predizborno vrijeme i u to vrijeme HDZ neće pristati ni na kakve promjene Ustava. Iako HDZ u sadržajnom smislu ne podržava najavljeni referendum, jer smatramo da nije dobar za Hrvatsku te da bi destabilizirao politički sustav, fragmentirao Hrvatski sabor, nećemo pristati ni na kakve političke trikove koji bi otežali njihovo održavanje. Dakle, ne ustavnim promjenama u vrijeme prije izbora – jasan je član Predsjedništva HDZ-a Gordan Jandroković te naglašava da se o takvoj temi može razgovarati u mirnijim političkim vremenima, a nikako prije izbora.
HDSSB vjeruje da treba mijenjati referendumsku regulativu, ali konsenzusom svih stranaka. Nikako ne žele da se time spriječi prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma, kao niti jedan referendum koji je već u proceduri.
- Sigurno da postoje pravne praznine oko referenduma, no nećemo onemogućavati aktualne referendume, ali da treba sjesti i razgovarati o tome, s time se slažemo. Mislim da je glupo da se ustavne promjene predlažu i vade iz šešira kada nekome to padne na pamet, to nisu dnevno političke teme, to su ozbiljna nacionalna pitanja i kada se god pojavi neka inicijativa koja ne ide u prilog SDP-u, oni odmah pokreću pitanje ustavnih promjena i rješavanja pitanja referenduma – zaključuje Salapić.
Laburisti koji su tijekom posljednjeg, lanjskog pokušaja izmjena Ustava inzistirali da se njima konačno regulira i referendumska regulativa sada ne žele sudjelovati u novom pokušaja. Podsjećaju da su do posljednjeg dana aktivno sudjelovali u pokušaju ustavnih promjena, a sada će se uključiti tek nakon što se, odnosno ako se, u cijelu priču uključi HDZ, odnosno sve stranke u Saboru.
>> Građani: Županije bi trebalo ukinuti
od ovog sdpa mi se lagano povrača!!!