dvodnevni posjet

Erdogan: Gospodarske odnose moramo poboljšati! Grabar-Kitarović: Podržavamo put Turske prema članstvu u EU

Kolinda i Erdogan
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
1/35
26.04.2016.
u 20:25

– Iznimno mi je drago što je predsjednik Erdoğan došao s vrlo brojnim gospodarskim izaslanstvom, što dokazuje interes Turske za ulaganje u Hrvatskoj – kazala je Grabar-Kitarović u svom obraćanju

Turski predsjednik Tayyip Recep Erdoğan, koji će u Zagrebu boraviti dva dana, stigao je u Hrvatsku. Po dolasku u Zagreb, Erdoğan je položio vijenac na Zidu boli na Mirogoju. Nakon toga na Pantovčaku se sastao s predsjednicom države Kolindom Grabar-Kitarović.

19.29 sati - Iznimno mi je drago što je predsjednik Erdoğan došao s vrlo brojnim gospodarskim izaslanstvom, što dokazuje interes Turske za ulaganje u Hrvatskoj i to je danas bila okosnica našeg razgovora – kazala je Grabar-Kitarović u svom obraćanju nakon sastanka s turskim predsjednikom.

Između ostalog, kazala je da su razgovarali o bilateralnim odnosima koji su, kako je rekla, vrlo dobri, bez otvorenih pitanja, ali postoji golemi prostor za daljnju suradnju, posebno kad je riječ o ulaganjima. Također je naglasila da Hrvatska podržava put Turske prema članstvu u Europskoj uniji.

"Niz je područja kako Hrvatska može pomoći Turskoj u procesu eurointegracija. Prije svega političkom potporom u Bruxellesu, snažnom potporom za integriranje Turske u EU, za ukidanje viza za koje se nadam da će se dogoditi uskoro", rekla je hrvatska predsjednica. "Nadam se i da će isto tako biti recipročno ukinute vize za hrvatske građane za posjet Turskoj", dodala je.

Dvoje predsjednika poduprlo je uključivanje država jugoistočne Europe u EU i NATO, posebno BiH gdje je, rekla je Grabar-Kitarović, Turska uvijek igrala konstruktivnu ulogu.

– Vjerujemo u daljnju suradnju s Turskom i u trilateralnu suradnju između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Turske, koja će pomoći Bosni i Hercegovini na putu pune političke emancipacije – rekla je Grabar-Kitarović.

Na sastanku Erdoğana i Grabar-Kitarović bilo je riječi i o migrantskoj krizi.

– Dogovorili smo i razgovarali smo o migrantskoj krizi u kojoj Turska igra iznimno bitnu ulogu. Ne samo u svjetlu sporazuma s Europskom unijom nego općenito kao država prvog prihvata. Ono što smo posebno dogovorili jest trilateralna suradnja između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Turske kada je riječ o pitanjima migracija i posebno razmjeni informacija, što će pomoći svim našim državama u borbi protiv terorizma – rekla je Grabar-Kitarović. Erdoğanu je zahvalila na posjetu i rekla da se posebno veseli suradnji i nastavku suradnje u području gospodarstva i ulaganja.

Turski predsjednik Tayyip Recep Erdoğan u svom obraćanju rekao je da mu je zadovoljstvo što je došao u posjet prijateljskoj Hrvatskoj. Govorio je i o gospodarskim odnosima između dviju zemalja.

– Naše gospodarske odnose potrebno je poboljšati- rekao je Erdoğan i naglasio da je njihov cilj da razmjena bude milijardu dolara.

- Trenutačno se ne vidi potencijal obje zemlje u tom pitanju, ali dok god imamo volju da to postignemo, možemo to i postići. Šezdeset je tvrtki koje su investitori u Hrvatskoj i ta ulaganja se nastavljaju – dodao je Erdoğan.

Sastanak je ocijenio vrlo uspješnim i kazao je da se nada da će se tako nastaviti i sutra.

18 sati – Turski predsjednik Tayyip Recep Erdoğan i njegova supruga Emine Erdoğan najprije su se kratko sastali s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović i suprugom Jakovom Kitarovićem. Potom su se sastale delegacije dviju zemalja. Inače, turska delegacija iznimno je brojna, novinari s terena javljaju da je u Hrvatsku stiglo 150 turskih gospodarstvenika. Službene izjave čelnici država dat će nakon završetka sastanka koji se očekuje oko 18.45 sati. Njihove izjave moći ćete pratiti u prijenosu uživo HRT-a.

17.10 sati – Predsjednika Erdoğana na Pantovčaku su dočekali i prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko, ministar vanjskih poslova Miro Kovač, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, ministar kulture Zlatko Hasanbegović...

16 sati – Turski predsjednik Tayyip Recep Erdoğan po dolasku u Zagreb položio je vijenac na Zidu boli na Mirogoju. Nakon toga otišao je na Pantovčak na sastanak s predsjednicom države Kolindom Grabar-Kitarović.

Foto: Jurica Galoić/Pixsell

15 sati – Turski predsjednik Tayyip Erdoğan oko 15 sati sletio je u zagrebačku zračnu luku, ranije nego što je bilo najavljeno. Erdogan je stigao u posjet Hrvatskoj, članici EU koja se obvezala prihvatiti dio sirijskih izbjeglica iz Turske u sklopu kontroverznog plana o zaustavljanju ilegalne imigracije u Europu.

Očekuje se da će izbjeglička kriza i približavanje Turske EU, uz jačanje međusobnih gospodarskih odnosa, biti glavne teme sastanka Erdoğan i hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

Zagreb bi uskoro trebao platiti i svoj dio iz europske financijske pomoći Turskoj, a ove godine je riječ o 1,7 milijuna eura. Hrvatski dužnosnici isticali su da podupiru dugotrajan europski put Turske i da joj je najmlađa članica Unije spremna pomoći prenošenjem vlastitih iskustava iz pristupnog procesa.

Turska je počela pregovore o pristupanju EU 2005. godine, istodobno s Hrvatskom. Dosad je otvoreno 14 od 33 poglavlja, a samo jedno je privremeno zatvoreno.

Prema sporazumu između Bruxellesa i Ankare, svi ilegalni migranti koji iz Turske stignu na grčke otoke trebali bi biti vraćeni u Tursku, a EU se obvezala da će zauzvrat na svakog vraćenog migranta preuzeti jednog sirijskog izbjeglicu izravno iz Turske

Taj dogovor postignut u ožujku trebao bi zaustaviti ilegalnu imigraciju u Europu u zamjenu za financijsku potporu Ankari i ukidanje viza za turske državljane.

Mnogi kritičari zamjeraju EU sporazum s Turskom ocjenjujući zabrinjavajućim stanje ljudskih prava u Turskoj i strahujući da će Ankara vraćati izbjeglice u Siriju gdje ne prestaju borbe između snaga predsjednika Bašara al-Asada i pobunjenika.

Turski pristupni pregovori s EU godinama su u zastoju zbog stanja ljudskih prava i medijskih sloboda, odbijanja Ankare da prizna Cipar i sukoba s Kurdima.

U najnovijem izvješću Europskog parlamenta, Turska se kritizira zbog stanja ljudskih prava i slobode medija, na što već godinama upućuju aktivisti i međunarodne novinarske udruge. Turska trenutačno procesuira 1850 slučajeva navodnog vrijeđanja predsjednika države.

Vlada u Ankari očekuje da će sporazum o ukidanju viza biti gotov do lipnja, nakon što ispuni 75 kriterija koje traži zajednica 28 europskih država.

Erdogan je početkom lipnja ustvrdio da EU više treba Turska nego obratno. "Postoje precizni uvjeti. Ako Europska unija ne poduzme potrebne korake, ne ispuni obećanja, Turska neće provesti dogovor", upozorio je Erdogan.

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk poručio je u petak Erdoganu da EU može raspravljati o novcu kako bi Ankara pristala pomoći Uniji oko problema s migrantskom krizom, ali da njezine vrijednosti te sloboda izražavanja ne mogu biti predmet pregovora.

Poručio je da "naše slobode, uključujući slobodu izražavanja, neće biti dio političkog cjenkanja s bilo kojim partnerom". "Tu poruku mora također čuti i predsjednik Erdogan", dodao je predsjednik Europskog vijeća.

Erdogan dolazi u Hrvatsku sa šest ministara i 90 poduzetnika

Erdogan će tijekom dvodnevnog posjeta Zagrebu s najvišim hrvatskim dužnosnicima razgovarati o bilateralnim odnosima, posebno o jačanju gospodarske suradnje i sudjelovati na obilježavanju stote godišnjice islama u Hrvatskoj.

Obje zemlje pridaju veliku važnost posjetu, o čemu svjedoči i sastav turskog izaslanstva. U Zagreb dolaze ministri pravosuđa, europskih poslova, gospodarstva, energetike, kulture i turizma, te više od 90 poslovnih ljudi na gospodarski forum.

Turska ulaganja u Hrvatskoj iznose 213 milijuna eura, većinom u turizam i energetiku, odnosno bioenergetska postrojenja. Iako predstavljaju manje od jedan posto ukupnih ulaganja u Hrvatsku, turske investicije u pravilu su greenfield ulaganja.

U srijedu će dvoje predsjednika biti na hrvatsko-turskom gospodarskom forumu koji organizira Hrvatska gospodarska komora. Erdogana očekuju i sastanci s predsjednikom Sabora Željkom Reinerom i premijerom Tihomirom Oreškovićem.

Poslijepodne će se u HNK održati svečana akademija u povodu stote godišnjice priznanja islama tradicionalnom vjeroispoviješću u Hrvatskoj. Kako često ističu hrvatske vlasti, ne postoji bolje integrirana manjina u Europi od muslimanske zajednice u Hrvatskoj. Erdogan posjet Hrvatskoj završava otvaranjem Turskog kulturnog centra u središtu Zagreba.

Njegov posjet glavnom hrvatskom gradu prate iznimne mjere sigurnosti i posebna regulacija prometa.

>>Turci vide svoju veliku šansu u hrvatskoj privatizaciji

Komentara 285

DU
Deleted user
16:24 26.04.2016.

Turski predsjednik sletio? Kaj tip ima krila? Ili elisu?

Avatar TiberiusNeroGermanicus88
TiberiusNeroGermanicus88
15:30 26.04.2016.

Ma bježi nazad budalo! I nosi one sapunice sa sobom, RTL posebno, cijelu zgradu nosi!

MN
matija njavro
16:12 26.04.2016.

Čemu toliko osiguranje, pa neće isil napasti svoga a Kurdi ne tuku Europu? Došao čovjek u miru poturčiti EU!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije