Nakon što su Vlada RH i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović pronašli kompromisno rješenje za dostojno obilježavanje jubilarne, 20. obljetnice Oluje, sada su napori za organizaciju vojnog mimohoda 4. kolovoza u Zagrebu uglavnom prepušteni Hrvatskoj vojsci. U HV-u su, odnosno u Glavnom stožeru Oružanih snaga RH, i prije dobivanja zelenog svjetla od politike i dužnosnika započeli preliminarno planiranje mimohoda, jer vrijeme istječe. Još nema do kraja razrađenih scenarija, no sigurno je da će mimohodom zapovijedati načelnik GS OSRH, general zbora Drago Lovrić, a da je provedbeni "šef operative" brigadni general Ivan Jurić, zapovjednik Zapovjedno-operativnog središta pri Glavnom stožeru.
Pomirbeni sastanak
Na "pomirbenom", prvom sastanku Državnog odbora za obilježavanje Oluje, koji je sjednicu održao u užem timu (premijer, ministar obrane, predsjednica i četiri generala iz Oluje: Ante Gotovina, Mladen Markač, Petar Stipetić i Marijan Mareković) razgovaralo se i o mogućim scenarijima. Tako će se paziti da mimohod ne bude organiziran po klasičnom istočnom modelu i monumentalnosti, nego članovi više preferiraju tradicionalistički i koloritniji pristup temeljen na francuskom modelu. Njemu su najviše skloni ministar obrane Ante Kotromanović, koji je 14. srpnja 2013., zajedno s tadašnjim predsjednikom Josipovićem i načelnikom Stožera Lovrićem nazočio sudjelovanju hrvatskih vojnika na tradicionalnom vojnom mimohodu u Parizu.
Na Odboru se jako osjetio taj "jaki francuski utjecaj", a kažu i "legionarski duh", pa je očito da se za takav mimohod zalaže i general Gotovina, koji je bio pripadnik francuske Legije časti, čiji pripadnici čine i kralježnicu vojske na mimohodu u Parizu. Saznaje se da je na sastanku odbora aktivan bio i general Markač, te da je on, u stvari, prvi predložio kompromisno rješenje o mimohodu 4. kolovoza te središnjoj svečansoti u Kninu 5. kolovoza. General Gotovina bio je, naime, blizak rješenjima koje je nudio Ante Kotromanović.
Ministar obrane naglasio je da bi vojni mimohod trebao pokazati svu snagu i moć Oružanih snaga i tako odaslati poruku da je Hrvatska vojska spremna obraniti zemlju od svake ugroze. Bit će prikazano između 200 i 300 vozila: oklopna vozila Patria, M-ATV i MRAP, a prvi puta bi mogle biti predstavljene dvije samohodne haubice PzH 2000. Sudjelovat će oko 30 zrakoplova: remontirani borbeni MiG-21, transportni helikopteri Mi-171 Sh i Mi-8 te akrobatska skupina Krila Oluje na avionima Pilatus PC-9M.
Strani diplomati
Organizatori mimohoda, kako Vladin dio, tako i predsjednica, lobirat će putem svojih veza kako bi se na mimohodu pojavilo što više stranih diplomata, a želja je da što više partnera u NATO-u barem simbolično podupre naš mimohod sudjelovanjem pripadnika svojih vojski. Postoji mogućnost dolaska nekoliko američkih borbenih aviona F-16, a možda i drugih aviona članica NATO-a poput JAS-39 Gripena kakvog imaju Česi i Mađari. Na mimohodu će sudjelovati oko 3000 pripadnika vojske i policije i civilne zaštite, a posebno mjesto u mimohodu imat će i branitelji. Međutim, od Dražimira Jukića, predsjednika Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojba, doznajemo da nitko iz organizacije još nije s njima kontaktirao. Vezano uz sudjelovanje veterana u mimohodu, njihov stav bit će za mnoge iznenađujući.
– Držimo da se Oluju moglo obilježiti na središnjoj proslavi u Kninu, bez mimohoda, koji je trebalo ostaviti za neka bolja, sretnija vremena. Narod je gladan i ne treba se razbacivati nepotrebnim troškovima u ovoj krizi – kaže Dražimir Jukić. Inače, troškovi mimohoda iznose oko desetak milijuna kuna, a polovica tog iznosa bit će potrošena na gorivo za avione i vozila.
16 milijuna kuna koštat će nas želja premijera da vidi pušku ,,,,,,,,premijeru tu si želju trebao imati 1991 danas je kasno za domoljublje