"Analiza je pokazala različitosti među bolnicama o pitanju opreme i kadrova. Zbog toga smo odlučili da se 250 milijuna kuna ove godine uloži u obnovu opreme tamo gdje je nedostatna ili zastarjela", izjavio je više puta u posljednjih mjesec dana ministar zdravlja Siniša Varga.
Međutim, odluku o kupnji opreme za bolnice donio je još u siječnju kada je potpisao da ćemo do 2022. godine za tu svrhu ukupno uložiti 628 milijuna kuna, od čega većinu, točnije 408 milijuna – još ove godine.
Još i otplata stare opreme
Stoga su natječaji za nabavu opreme u tijeku iako, kako neslužbeno doznajemo, za tu investiciju nema suglasnosti ministra financija niti potpisane odluke Vlade. Da je tomu tako jasno je i iz projekcija državnog proračuna u kojima je stavka za obnavljanje opreme niža od ovogodišnje iako se kupuje nova oprema te još otplaćuje ona nabavljena za HDZ-ove vlade iz 2008. godine.
No, tadašnji je ministar Darko Milinović u nabavu krenuo uz prethodno odobrenje Vlade dok u spomenutom dokumentu iz siječnja ministar Varga navodi kako će tek "prije sklapanja Ugovora o javnoj nabavi pribaviti suglasnost ministra financija, odnosno Vlade RH za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna". Nakon odbijenice Ministarstva financija, čini se da je zdravstvena vlast odlučila "okolnim putem" te su raspisali natječaje za skupu opremu iako novac nije osiguran.
U praksi to znači da će svaki proizvođač skupe medicinske opreme koji dobije neki od natječaja u tijeku za isplatu novca morati čekati odluku Vlade RH. Iako su nam iz Ministarstva zdravlja odgovorili kako je ovakva procedura zakonita i uobičajena, u Zakonu o proračunu stoji da proračunski korisnici mogu preuzeti obveze po ugovorima koji zahtijevaju plaćanja u sljedećim godinama isključivo uz suglasnost Vlade RH.
Šest godišnjih rata
– Kupujemo opremu na šest godišnjih rata i iduće godine za to imamo osigurana sredstva. Takva je procedura i dobit ćemo suglasnost jer ćemo se držati unutar svog proračuna. To je redovni postupak koji je radila i prethodna vlada. Isplanirali smo što ćemo kupovati idućih šest godina, a pitanje je kada će natječaji biti završeni – objasnio je dr. Dragan Korolija Marinić, pomoćnik ministra zdravlja.
Prema planu otplate koji stoji u odluci, u idućoj će godini otplatiti 24 milijuna kuna koji čine prvu od šest godišnjih rata.
Ali je ostalo pitanje zašto se u ovoj godini kupuje oprema ukupne vrijednosti 408 milijuna kuna ako su za prvu ratu osigurana tek 24 milijuna kuna?
Praksa je, naime, da se ovakva investicija na više godina dijeli na rate jednakih iznosa, dok se u ovom slučaju 90 posto ukupno potrebne opreme za bolnice nabavlja u jednoj godini, a u idućoj planira najniža rata otplate. Rate jednakih iznosa, višestruko veće od ova 24 milijuna kuna, ministar Varga planirao je prema odluci tek od 2018. godine.
>>Vargina 'nagradna igra' za doktore ostala pilot-projekt
>>Šibenska bolnica po prvi put ostvarila višak prihoda nad rashodima
Afera do afere...