20.00 sati - Premijer Zoran Milanović danas je obišao Žažinu u okolici Siska, koja se uspješno izborila s vodenom stihijom koja je noćas uzrokovala puknuće nasipa. Na brojna novinarska pitanja o tome ulaže li državna dovoljno u nasipe poručio je da ulaže, a ulagat će i više, no apelira na lokalnu upravu da pazi na prostorno planiranje, kao na građane da ne grade tamo gdje se ne bi smjelo graditi. Više pročitajte ovdje.
17.00 sati – Križnica, hrvatski otok uz mađarsku obalu Drave u Općini Pitomača sa stotinjak stanovnika, od utorka ujutro odsječena je od Hrvatske. Drava je u Križnici poplavila prilaz pješačkom mostu, kao i igralište, izletište, garaže i vikendice. Više pročitajte ovdje.
16.30 sati – Premijer Zoran Milanović helikopterom je sletio nešto prije 16 sati u Drnje i obišao je najkritičniju lokaciju, Dravsku ulicu, koja je zbog prelijevanja vode preko ceste zapravo postala otok. Premijer je kazao da Hrvatska nije poplavljena skroz-naskroz, nego je prijetila opasnost da bude. Istaknuo je i da lokalna uprava i svi oni koji planiraju prostor trebaju voditi računa o tome da se ne može svugdje graditi i živjeti. Više pročitajte ovdje.
15.18 sati – Već tri sata pada vodostaj Drave u Botovu, a sada je na razini 566 centimetara.
15.17 sati – Pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja, Gradskog društva Crvenog križa u Glini i Milan Bakšić, gradonačelnik Grada Gline, dostavili su hranu, pitku vodu i lijekove u šezdesetak kućanstava čije je članove na cestu izlivena Kupa zarobila u Gračanici Šišinečkoj. Zbog izlivene Kupe od petka su zatvorene ceste Slatina Pokupska – Zaloj – M.Solina – Prekopa i Stankovac-Slana. Izlivena Glina u Sekli je zatvorila cestu Skela-Donje Selište. Na kolnik izlivene oborinske vode zatvorile su cestu Glina – Veliki Obljaj – G.P. "Bosanska Bojna". Radi sanacije klizišta zatvorena je cesta G. Čemernica – cesta D6 Topusko – Vrginmost.
15.00 sati – Na poplavom ugroženim područjima u Sisačko-moslavačkoj županiji u utorak je angažirano 617 pripadnika Oružanih snaga RH te 38 teretnih motornih vozila, četiri sanitetska motorna vozila, jedan autobus i šest terenskih motornih vozila, objavio je MORH.
14.53 – Vrh vodenog vala na Dravi trebao bi proteći kroz Osijek ovoga vikenda.
– U Osijeku se još ništa ne vidi, sve izgleda idilično, ali pratimo situaciju uzvodno – kaže Davor Haničar, zamjenik rukovoditelja centra obrane od poplave sektora B Hrvatskih voda, odgovornih za Dunav i donju Dravu u Virovitičko-podravskoj i Osječko-baranjskoj županiji.
Zbog porasta vodostaja rijeke Drave i Dunava od danas će u Hrvatskim vodama u Osijeku redovito izvještavati javnost o stanju provedbe mjera obrane od poplave. – Predviđamo da će u Osijeku Drava dosegnuti oko 400 do 430 centimetara – dodao je Haničar.
14.45 – Mještani Križnice, dravskog otoka u općini Pitomača, odsječeni su od jutra od hrvatske obale. Drava je poplavila prilaz visećem mostu preko kojeg su mještani do jučer, na osobnu odgovornost, mogli do pitomačke obale Drave. U selu je stotinjak mještana, dio njih traktorima prevozi povrće koje moraju isporučiti u Pitomaču i koje u građevinskim kolicima, opet na vlastitu odgovornost prevoze preko visećeg mosta. Drava je na više mjesta poplavila prometnicu u Križnici. Poplavljene su i vikendice tik uz obalu, no mještani ne strahuju da će Drava poplaviti cijelo selo. plimni val najavljen je za 15 sati, ali trebao bi podići vodostaj rijeke za najviše 90 cm, procjenjuju u Hrvatskim vodama, iz kojih poručuju da je situacija za sada pod kontrolom.
14.14 – Zbog velikih količina kiše koja pada posljednjih tjedana na području Nacionalnog parka Plitvička jezera, potopljena je većina šetnica, a elektrobrodovi teško uplovljavaju s obzirom na visoki vodostaj koji Plitvice ne pamte, kazao nam je glasnogovornik Ognjen Borčić. Više ovdje.
(Foto: Dominik Grgurić/Pixsell)
14.10 – Slavonski Brod zasad nije u opasnosti od mogućeg rasta vodostaja Save i eventualnih poplava – zaključeno je na sjednici Stožera za zaštitu i spašavanje Brodsko-posavske županije.
U protekla 24 sata vodostaj Save pokraj Slavonskog Broda narastao je za osam centimetara i danas u 13 sati iznosio je 714 cm.
– Za sada na području od Slavonskog Kobaša do Slavonskog Šamca imamo pripremno stanje obrane od poplava, a redovne mjere vrijede od Slavonskog Kobaša do crpne stanice Migalovci. Nema mjesta za paniku, sve je pod kontrolom – rekao je Davorin Piha iz Hrvatskih voda. Više ovdje.
Letovanić, Staro Pračno i Petrinju, najugroženija mjesta zbog poplave na području Sisačko-moslavačke županije obišao je danas ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina. U njegovoj su pratnji bili generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić i sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček. Više pročitajte ovdje.
14.02 – Vodomjeri vodostaja na Savi pokraj Županje pokazivali su jučer u podne da je voda dosegla 758 centimetara, što je u odnosu na zadnja 24 sata porast od osam centimetara. Kod Županje je još uvijek na snazi pripremno stanje obrane od poplava pa se svi nadaju da se neće ponoviti prizori od sredine svibnja ove godine. Ipak, mještani županjske Posavine zabrinuti su jer znaju da znatan rast vodostaja Save tek predstoji i da će većina vode koja ugrožava Sisak i mjesta uzvodno uz Savu doći i do njih. Iz nadležnih službi navode kako prate situaciju na terenu te da će poduzeti sve potrebne mjere. U svibnju ove godine kod Županje zabilježen je vodostaj viši od 1120 centimetara, što je najviši vodostaj u povijesti.
13.17 – Rječica Plitvica u Varaždinskoj županiji izlijeva se cijelim svojim tokom od općine Martijanec preko općine Sveti Đurđ do općine Veliki Bukovec. Riječ je o njenom donjem toku u ravnici neposredno prije utoka u Dravu u Ludbreškoj Podravini. Bujice od nekoliko desetaka centimetara teku brojnim cestama. U svakom naselju postavljaju se zečji nasipi na ulazu u domove. Voda je ušla brojne farme i staklenike u kojima se uzgaja cvijeće. Ljuba Crkvenčić iz Hrastovljana s majkom Katarinom Lovernčić (85) gotovo nije mogla iz dvorišta. Nije joj do poplavljenoga, već što bolesna ne može ni kupiti što im treba. Josip Novak iz Luke pak je 5500 pilića morao hitno evakuirati, tj. otpremiti u međimurski Štefanec, na drugu farmu. Pred kućom na cesti teče mu gotovo pola metra vode.
U Svetom Đurđu u centru je pravo jezero koje okružuju vrećama, a načelnik Josip Jany kaže da se Plitvica izlila u naselje prije njih, voda je probila u polja kroz depresije te se potom kroz naselje počela vraćati u svoj tok. U Dubovici i Kapeli Podravskoj poplavljeni su brojni plastenici s cvijećem. Zvonko Đurašin kaže da je u ponoć za nepunih 10 minuta voda prelila vreće s pijeskom kojima su dodatno nadvisili obalu. Brojna nogometna igrališta diljem Podravine pretvorila su se u "vaterpolska" te po njima plove čamcima. U Svetom Đurđu zatekli smo i Branka Pereca iz Hrvatskih voda, zaduženoga za sliv Plitvice i Bednje. Kaže da se nada da vodostaj neće rasti jer je vremenska prognoza za iduća dva dana dobra. Dodaje da Vode spremaju tehničko uređenje korita Plitvice od Dubovice do Velikoga Bukovca te da moraju poraditi i na "žabljim" poklopcima. Naime, nije rijedak slučaj da, iako su predviđeni da dovode vodu u Plitvicu, vodu iz nje puštaju u naselja i polja.
13.16 – Drava u Botovu ponovno pada i u 13 sati bila je na 571 centimetar.
13.01 – Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević proglasio je stanje elementarne nepogode od orkanskog vjetra za područje grada Pakraca, od leda za područje gradova Pakraca i Lipika i od poplave za područje gradova Pakraca, Lipika, Pleternice i Požege te općine Velika. Ukupna šteta procijenjena je na oko 50 milijuna kuna. Sve fizičke i pravne osobe koje su pretrpjele štetu mogu je prijaviti nadležnim tijelima općina i gradova najkasnije do 24. rujna.
12.58 – Stanje na području ugroženom od poplava u Banovoj Jarugi i mjestu Ilova polako se normalizira, javlja Kutina.hr.
Vodostaj rijeke Ilove i dalje pada. Voda se povukla i u korito lateralnog kanala koji se bio izlio te ugrozio šest kuća uz nasip rijeke Ilove u istoimenom mjestu. U padu je i vodostaj zaobalnih voda, no one se sporije povlače.
12.35 – Premijer Zoran Milanović obići će danas poplavom ugrožena područja u Koprivničko-križevačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, priopćeno je iz Ureda predsjednika Vlade.
''U 16 sati obići će Drnje u Koprivničko-križevačkoj županiji (lokacija Dravska ulica). U 18.00 sati sudjelovat će na sastanku s predstavnicima kriznog stožera grada Siska i Sisačko-moslavačke županije, u Sisku, u Gradskoj vijećnici. Nakon sastanka, obići će poplavom ugroženo mjesto Žažina u okolici Siska'', navodi se u priopćenju.
(Foto: Marijan Susenj/Pixsell)
12.34 – Evakuirano je nekoliko obitelji u Gabajevoj Gredi.
12.20 – Muzejska građa Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac smještena je na sigurno zbog moguće poplave. Ravnateljica Nataša Jovičić još je u nedjelju ujutro proglasila izvanredno stanje za muzej, u dogovoru s Ministarstvom kulture, te je isti dan dio građe prebačen u Zagreb. Ostatak je u Novskoj.
– Ovo je već treći put da nam prijeti poplava, a evakuaciju smo već imali. Situacija nije dobra, ali nadamo se da će ipak sve dobro proći – istaknula je Nataša Jovičić.
11.18 – Vodostaj Drave u Botovu pao je za četiri centimetra u 11 sati. Međutim, Dravska ulica u Drnju, koja se brani, postala je otok. U tom dijelu ulice živi osamdesetak ljudi, ali trenutačno ih je tamo i više jer grade zečje nasipe. Drava se na nekim dijelovima nasipa prelijeva, a još sinoć su probili cestu da voda može otjecati u polja.
Na području Koprivničko-križevačke županije Hrvatske vode danas su se angažirale svojeg kooperanta, a područje je prelijetao i helikopter HRZ-a koji snima situaciju.
10.35 – Dok se stanovnici šireg karlovačkog te sisačkog područja bore s nabujalom Savom, Kupom, Mrežnicom, Koranom, Odrom i Petrinjčicom, EU sustav za praćenje i prognozu stanja na kopnu, moru i u zraku Copernicus objavio je satelitske snimke tih ugroženih područja u Hrvatskoj. Više možete pročitati ovdje.
10.29 – Vrh vodenog vala Save prošao je kroz Sisak, a kupski se očekuje pred kraj dana. Situacija je zasad pod kontrolom.
– Nadam se da će Sava malo pasti da može primiti Kupu kada dođe vodeni val. Noć je prošla bolje od očekivanoga – kazao je načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Siska Marko Krička. Što se tiče Starog Pračna i Stare Drenčine, prostora još ima, a do problema može doći ako dođe do propuštanja. U Školskoj ulici u Selima voda polako dolazi, no još ni jedna kuća nije okružena. Više možete čitati ovdje.
10.23 – Zbog vode na kolniku zatvorene su neke dionice državnih cesta, izvijestio je nešto iza 10 sati HAK.
Prometnice D36 Sisak – Popovača kroz šumu Brezovica i Karlovac –Sisak zatvorene su na dionicama: Karlovac-Donja Kupčina (osim na dijelu Selnica – Blatnica), Jamnica – Pisarovina, Gradec Pokupski – Lijevo Sredičko – Lukinić Brdo, Pokupsko – Hotnja i Stari Farkašić – Letovanić – Žažina. Zatvorena je i D41 Drnje – Botovo (Most Botovo-Botovo).
(Foto: Marijan Susenj/Pixsell)
10.17 – I prošla je noć za mještane naselja uz Kupu na području Sisačko-moslavačke županije bila nemirna. Stanovnici Žažine i Letovanića i dalje su podizali nasipe kako bi najviši vodni val Kupe prošao bez većih posljedica. Ohrabruje što je Kupa prestala rasti. Budući da u gornjem toku opada, i na sisačkom se području očekuje postupni pad vodostaja. I Sava u Sisku stagnira. Više možete pročitati ovdje.
10.10 – Vodostaj Drave u Botovu je porastao. U 10 sati iznosio je 578 centimetara i sada ga samo četiri centimetra dijeli od rekordnih 582 centimetra iz 1972. godine kada je došlo do velike poplave. Prema nekim informacijama, voda se prelijeva se u Repašu i Komatnici.
9.31 sati – Prema podacima Hrvatskih voda, vodostaj Save kod Županje u 9 sati bilježi 756 centimetara, što znači da je u posljednja 24 sata porastao za osam centimetara. U 3 sata je porastao dva centimetara iako je u zadnja 24 sata Sava uglavnom stagnirala ili bi porasla za centimetar, a rano jutros oko 2 sata je opala centimetar. Podsjetimo, od 9 sati u nedjelju do 9 sati u ponedjeljak, razina Save je narasla 14 centimetara pa se može zaključiti kako Sava danas i jučer pokazuje manju moć.
9.13 – Jutros oko 9 sati vodeni val iz Međimurja stigao je u Podravinu. Nakon što je u 7 i 8 sati vodostaj Drave u Botovu bio 576 centimetara, u 9 sati izmjeren je centimetar manje. Ipak to je i dalje jako blizu rekordnih 582 centimetra iz 1972. godine kada je došlo do velike poplave.
Proglašena je opća opasnost u podravskim općinama koje gravitiraju uz rijeku Dravu: Legradu, Đelekovcu, Drnju, Goli, Hlebinama, Molvama, Novom Virju, Podravskim Sesvetama i Ferdinandovcu. Stanje je alarmantno još od jučer ujutro. U posljednjih 24 sata vodostaj je narastao za oko 45 centimetara. Zbog prelivene vode već je evakuirano 80-ak ljudi iz romskog naselja Autoput u Botovu i desetak obitelji iz Sigečkog naselja Tori. Javne službe i stanovništvo posvuda grade zečje nasipe kako bi se obranile kuće i poljoprivredna gospodarstva. Cijelu večer na terenu je jučer bilo stotine i stotine mještana, vatrogasaca, volontera iz svih krajeva Podravine, policija, civilna zaštita itd.
Viđena je velika homogenost građana, ali dojam je da su zakazale, i na to su posebno svi ljuti, Hrvatske vode. Prema dostupnim informacijama, područje oko Drnja i dalje uz Dravu nisu smatrali previše važnim ili logičnim braniti pa je tek na inzistiranje lokalnog kriznog stožera obećana pomoć u vrećama s pijeskom. Obećano je oko 40.000 vreća koje su trebale stići iz Županje ali i one su umjesto u četiri, pet ujutro iza devet sati još bile na putu. Kasnila je i mehanizacija u Drnje su tek stigli strojevi i bageri oko 7 sati ujutro a na teren su otišli dva sata kasnije. Policija je za promet zatvorila cestu Drnje – Botovo još jučer, a pomno se prati i situacija iz minute u minutu u okolnim mjestima.
(Foto: Marijan Susenj/PIXSELL)
9.10 – Velike količine kiše i nabujala rijeka Mrežnica na dugoreškom području napravile su poprilične štete i poplavile mnoga područja, objekte i ceste, javlja dugaresa.net. Jutros je održan sastanak u gradskoj upravi na kojem je zaključeno da će se formirati komisija koja će danas i sutra obići sve poplavljene objekte, ali, za razliku od Karlovca, u Dugoj Resi štete nisu tako visoke i najvjerojatnije neće biti proglašena elementarna nepogoda.
9.06 – U ponedjeljak predvečer vodostaj rijeke Mure bio je u opadanju, javlja portal eMeđimurje. U 20 sati iznosio je 516 centimetara.
Međimurski župan Matija Posavec i njegov zamjenik Zoran Vidović smatraju kako je opasnost za Mursko Središće minula i da su ljudi na obrani učinili sve što su mogli te je, zahvaljujući takvim naporima, stanje uglavnom normalizirano.
8.50 – Vrh vodnog vala Save je u Sisku, vodostaj u Crncu je 776 cm, ali vodostaj rijeke Kupe 30-ak kilometara uzvodno još uvijek raste – izjavio je za Hrvatski radio rukovoditelj centra za obranu od poplava Hrvatskih voda Zoran Đuroković, javlja HRT.
– To sve uzrokuje da velike količine poplavnih voda rijeke Kupe ulaze u Odransko polje tako da je sada vodostaj plus 882 u Odri odnosno tek sedam do osam centimetara manji od onoga iz veljače kada su bila ugrožena brojna naselja u Odranskom polju – dodao je Đuroković za Hrvatski radio.
Prema njegovoj procijeni prijetnja Sisku je velika, ali smatra da što se tiče samog grada smatra da ne bi trebalo biti problema jer su prethodno velike količine voda skrenuli u Lonjsko polje .
Tijekom noći dograđivani nasipi, posebice u Letovaniću i Žažini u kojima se na nekim mjestima izlila Kupa, no kako je kazao Đuroković, nema dojava o dodatnim problemima.
Probleme stvaraju i Mura i Drava koje su se spojile.
Sada imamo ekstremne vodostaje na vodomjeru Botovo odnosno područje koprivničko-križevačke županije sada je ugroženo od spojene Mure i Drave, rekao je Đuroković.
Dodao je da se i tamo se očekuje premašivanje rekordnog vodostaja Drave iz 1972. i uspostavljene su mjere izvanrednog stanja.
>> Nasip u Žažini probijen na više mjesta
>> Kroz Goričan u ponoć počeo prolaziti najveći vodeni val, nasip drži
>> Opća opasnost u podravskim općinama uz Dravu
Ljudi moji izdržite... Valjda će i ovo nevrijeme proći uz što manje štete...Ovo neka bude velika pouka za sve one koji planiraju obranu od poplave...Treba pod hitno pomoći obiteljima jer ide zima, a mnoge kuće su poplavljene...