Uz epitet "grad heroja", koji Vukovar nosi još iz vremena Domovinskog rata i obrane grada, grad bi prema trenutačnom stanju stvari mogao ponijeti i naziv "grad udruga". Prema službenim podacima grada, u Vukovaru postoje 22 braniteljske ili stradalničke udruge od kojih je njih 21 ušla u sustav tekućeg financiranja za 2015. Za tu namjenu grad je u ovoj godini osigurao ukupno 355 tisuća kuna.
Okupljaju istu populaciju
Međutim, ni ta brojka nije konačna jer, prema nekim informacijama iz braniteljskih udruga, postoji popis s čak 28 braniteljskih ili stradalničkih udruga koje djeluju u Vukovaru. Problem broja udruga spomenut je i na zadnjoj sjednici Gradskoga vijeća kada je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava rekao kako u gradu postoji inflacija braniteljskih udruga.
– Zakon je zakon i kao i kod ostalih, nekoliko osoba može osnovati udrugu. Toliko udruga nije dobro i ja bih bio najsretniji kada bi postojala samo jedna – rekao je Penava. I u samim braniteljskim udrugama svjesni su činjenice kako je njihov broj iz godine u godinu sve veći tako da ni ovih 28 vrlo vjerojatno nije konačan broj.
– Prije desetak godina postojalo je 14 braniteljskih i stradalničkih udruga. Sada ih je gotovo 30. Među njima ima i onih koje su osnovane prije desetak godina i postoje samo na papiru, ali nisu zakonski ugašene – kaže Ivan Kovačić, predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata 1991.
Predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata grada Vukovara 2003. Zdravko Komšić kaže kako je to u isto vrijeme i strašno i žalosno, ali po zakonu.
Desetak relevantnih
– Razlog za ovoliko braniteljskih udruga leži i u nekim osobnim sukobima, ali i u politici jer su neke stranke potencirale osnivanje novih. Zbog svega toga neke udruge okupljaju i istu populaciju. Istodobno, kao i sam grad, branitelji nikad nisu bili podjeljeniji – kaže Komšić. Tvrdi kako u gradu zapravo postoji samo deset relevantnih braniteljskih i stradalničkih udruga, a da sve ostale broje po 2-3 člana, ne održavaju skupštine...
I Franjo Šoljić, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata grada Vukovara, smatra da je na djelu inflacija braniteljskih udruga, ali i da je to zakonsko pravo ljudi da se udružuju.
– Isto se događa i kod civilnih udruga i sportskih klubova. S druge strane može se reći i da u odnosu na razaranja i žrtve koje je Vukovar podnio broj udruga i nije prevelik. Nijedna podjela nije dobra, a ona se događa. Također postoje zakonske odredbe koje propisuju obveze udruga i one koje ne rade po zakonu treba gasiti – rekao je Šoljić. Inače, u obrani Vukovara 1991. sudjelovala su 5593 branitelja, među kojima nisu svi iz Vukovara. Prema popisu stanovništva, Vukovar ima više od 28 tisuća stanovnika.
>>'Napad ministra Matića na Đuru Glogoškog je dno dna'
>>Koordinacija pozvala Josića da raspusti Stožer za obranu hrvatskog Vukovara
koliko je udruga kod nas,svaka da postavi jedan sator ,bili bi najveci kamp na svijetu!