Koje su to glavne poruke koje nam je donijela proslava Oluje u Kninu i Zagrebu, nakon svih polemika oko toga trebaju li nam dvije proslave, skupa parada i militarizacija društva?
Jedinstveni i ponosni
Nakon što su mjesecima trajale političke polemike o tome trebaju li nam dvije proslave, tko je za Knin, a tko za Zagreb, gdje će koga ignorirati, a tko kome zviždati, tko će biti politički dobitnik, a tko gubitnik svih tih događanja, dvojna se proslava pokazala kao pun pogodak. Osjećaj zajedništva i ponosa bez svake od tih dviju proslava ne bi bio takav kakav jest. Oluja nas je i 20 godina poslije uspjela okupiti još jednom potvrđujući koliko je narodu važno što "imamo Hrvatsku".
Snaga Hrvatske vojske daje nam mir i sigurnost
Hrvatska vojska se predstavila svojim građanima kao moderna, moćnim naoružanjem opremljena i izuzetno organizirana profesionalna vojska, motivacijski očito građena na temeljima Oluje, koja svojim građanima pruža osjećaj sigurnosti i mira. Impresivno je na jednom mjestu vidjeti čime sve Hrvatska raspolaže. Čak je nekadašnji načelnik Glavnog stožera general Josip Lucić bio impresioniran pokazanom spremnošću hrvatskih oružanih snaga. Sve to košta, kao i sama vojna parada, ali sigurnost i mir nemaju cijenu.
Razdragana lica djece i žena koje su pozdravljale sudionike mimohoda govore više od svih uloženih kuna. Narod je uz vojsku i ta je veza jača od svih politika i drugih interesa i sklonosti. Hrvatska vojska i svi njezini pripadnici veliki su dobitnici vojnog mimohoda u Zagrebu.
Domovinski rat bez politike
Koliko god u političkim prepucavanjima zbog pojedinih istupa proizlazilo da najveća oporbena stranka želi imati monopol nad Domovinskim ratom, pa se to reflektiralo i u prijeporima oko načina na koji će se proslaviti Oluja, pokazalo se da si nijedna politička stranka, ali ni sama braniteljska populacija ne može uzeti za pravo da sukladno svojim potrebama politizira Domovinski rat. Masovni odaziv građana na vojni mimohod u Zagrebu pokazao je da je Oluja iznad političkih podjela jer da su ideološka i politička opredjeljenja došla do izražaja, sigurno je da Zagrepčani u vremenski nepovoljnim okolnostima ne bi u tom broju pokazali interes za vojni mimohod u čast Oluje. Domovinski rat očito je iznad svake politike, i to si političari za svoje dobro trebaju zapamtiti.
Miroljubivi smo, nismo militantni
Organizatori vojnog mimohoda u Zagrebu zaslužni su za opći dojam o zagrebačkoj vojnoj paradi koja nas je predstavila kao naciju u kojoj ne prevladava militaristički duh. Vojni mimohod i program pokazali su i da je Hrvatska bogata poviješću, ne samo zbog Oluje. Prošlost, sadašnjost i budućnost kroz niz detalja su se prožimali. Primjerice, kad vojni kadeti svečano podižu legendarnu zastavu iz Knina ili kad 13-godišnja Mia Negovetić pjeva hrvatsku himnu. Svi govori hrvatskih državnih predstavnika u protekla dva dana slali su miroljubive poruke bez ikakvih zveckanja oružjem i zastrašivanja bilo koga. Hrvatska je jednostavno pokazala koliko cijeni ostvareni mir i slobodu, a time i koliko je spremna uložiti da bismo to očuvali.
Žrtva branitelja nije bila uzaludna
Koliko god se po medijskim prezentacijama činilo da je i građanima, a ne samo politikama, dosta branitelja, i vojni mimohod u Zagrebu i proslava u Kninu pokazali su koliko je njihova žrtva i nakon 20 godina cijenjena u narodu.
Hrvatska je bila žrtva okupacije JNA i četnika
I predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednik Vlade Zoran Milanović u svojim su govorima na državnički prikladan način dali na znanje tko je bio žrtva, a tko agresor u ratu koji smo bili prisiljeni okončati akcijom Oluja. Koliko god bilo apsurdno, tu ćemo poruku susjedima očito još godinama morati ponavljati.
A tko ce se javiti ako ne oni koji i danas nikako da prezale jugu i veliku srbiju?Kome nije dobro u Hrvatskoj i ne priznaje za svoju domovinu,adio.Put je slobodan nitko vas ne primorava u njoj zivit.