Konačno smo dočekali da porezni sustav bude jedna od važnih tema u izbornoj kampanji s nizom zanimljivih i dalekosežnih prijedloga koji bi mogli dati smjer potrošnji i ekonomskim kretanjima u zemlji. S obzirom na političku težinu stranke koja je zagovara, jedna od značajnijih ideja je i promjena filozofije oporezivanja dohotka. HDZ je najavio da će povećati neoporezivi dohodak na 3750 kuna, no s ostatkom promjena stidljivo je izašao pred birače jer one neće nužno značiti povećanje plaća za sve skupine stanovništva, što bi se na prvu moglo zaključiti.
Niz simulacija
Prva reakcija SDP-a na HDZ-ov prijedlog bila je da dizanje neoporezivog dohotka stoji 5 milijardi kuna, što bi vjerojatno i bilo kad bi se promjena svodila samo na širenje neporeznog praga. U tom dijelu, porezna reforma HDZ-a nije krojena u njemačkom Ifo institutu, već na njoj mjesecima radi niz domaćih stručnjaka koje je okupio Zdravko Marić. HDZ-ov ministar financija govori kako želi uspostaviti jednostavan, transparentan, učinkovit i konkurentan porezni sustav, no ne otkriva detalje.
Povećanje neoporezivog dohotka s 2600 na 3750 kuna moglo bi prosječno plaćenim radnicima donijeti 300-tinjak kuna povišice, ali uz jedan važan preduvjet – da nemaju dodatnih poreznih olakšica za djecu, druge uzdržavane članove obitelji ili olakšice temeljene na boravku u potpomognutim područjima. Primjerice, zaposleni roditelj koji ima dvoje djece uopće ne plaća porez na dohodak ako mu mjesečnu bruto plaća ne prelazi 7500 kuna. Porez na dohodak najviše zahvaća u primanja samaca, odnosno zaposlenih koji ne koriste olakšicu za uzdržavane članove obitelji, te plaće koje su dva puta veće od prosječnih.
HDZ u programu navodi da će doplatak za djecu, kao i sustav poreznih olakšica za obitelji s djecom, revidirati u sklopu mjera šire obiteljske politike. Njihovo je objašnjenje da postojeći sustav dovodi u neravnopravan položaj djecu u obiteljima roditelja s nižim dohocima u odnosu na roditelje s višim dohocima te ga zbog toga treba mijenjati. Drugim riječima, netko tko ima malu plaću nema koristi od olakšica jer ih ne može iskoristiti.
Stručnjaci koji pripremaju reformu kažu da je Institut za javne financija pripremio na desetke simulacija o učincima mogućih promjena, ali nažalost tijekom kampanje izostaje javna rasprava o tome. Najčešće se spominje da bi se iznos olakšice za djecu smanjio na 350 kuna za prvo, 450 kuna za drugo i dodatnih sto kuna za svako daljnje dijete. Radnik s jednim djetetom prošao bi nešto bolje, ali radnik s dvoje i više djece lošije.
Mirovine kao plaće
Plaća bi im po ovome bila otprilike 140 kuna manja. Uz najavljenu promjenu poreznih razreda, bila bi to dobitna kombinacija i za ljude s visokim plaćama.
HDZ obećava da će gubitak roditelja s više djece riješiti uvođenjem jedinstvene dječje naknade, no ni o tome nema detalja u izbornom programu. Porez na dohodak sad plaća oko 145.000 umirovljenika, a po predloženom konceptu ujednačavanja dohodaka, neoporezivi iznos mirovine smanjio bi se s 3800 na 3750 kuna.
>> I HDZ i SDP uveli bi nacionalne mirovine za 20.000 ljudi koji nemaju dovoljno staža
>> Lalovac: Poreze na plaće još ćemo rezati da građanima više ostane, a ekonomija raste
Jel ima netko nesto konkretno protiv ili za ovaj plan. Cisto me zanima konstruktivne primjedbe a ne kukanje. Meni bi po ovome placa rasla, a to je za mene na prvu dobro. Ima li netko da me razuvjeri da je ovo dobra ideja?