Uoči pregovora

Molnar: Ini ćemo biti partner ili konkurent

Joszef Molnar i Ivan Vrdoljak
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
09.01.2015.
u 08:03

Još nije zakazan termin idućeg kruga pregovora jer se biraju medijatori

Joszef Molnar, glavni izvršni direktor mađarske naftne kompanije MOL i član Nadzornog odbora Ine, dao je intervju austrijskom poslovnom dnevniku Wirtschaftsblatt u trenucima kada se iščekuje novi krug pregovora između Vlade i MOL-a.

– Ne uspijemo li postići dogovor, razmotrit ćemo mogućnost prodaje. Već smo uspostavili “data room”, u kojem se nalazi više potencijalnih kupaca. Kao i dosad, razmotrit ćemo sve mogućnosti da riješimo tu situaciju, uključujući i kupnju dodatnih dionica. Ako ne možemo biti strateški ulagač u Ini, bit ćemo njezin konkurent – poručio je Molnar.

Rijeka je bolja lokacija

Još nije dogovoren datum novog kruga pregovora između strateških partnera, ali kako saznajemo od izvora bliskih Banskim dvorima, Mađari će na stol dobiti nacrt novog dioničarskog ugovora koji bi trebao i u Vladinu proceduru u idućim tjednima.

Partnerima će se za stolom pridružiti i medijatori, a još traje proces odabira medijatora.

U tom kontekstu, Molnar ponavlja priču o neprofitabilnosti domaćih rafinerija u Sisku i Rijeci.

– Prije konsolidacije Ine, rafinerije mađarskog MOL-a bile su među tri najprofitabilnije u Europi, a otkad su im pridružene Inine rafinerije, to više ne možemo tvrditi – istaknuo je Molnar u razgovoru.

Navodi da su kapaciteti rafinerija od 6,5 milijuna tona višestruko premašili potražnju Hrvatske koja iznosi 2,8 milijuna tona. Molnar ističe da bi u budućnosti trebalo koncentrirati proizvodnju, pri čemu Rijeku uzima kao bolju lokaciju i kaže da bi s jednom lokacijom bili puno konkurentniji nego s dvije lokacije. Time se ponovno otvara tema gašenja sisačke rafinerije koja je otporom hrvatskog dijela uprave Ine i Ministarstva gospodarstva skinuta s dnevnog reda sjednice uprave kompanije.

U istraživanja 60 posto

MOL je pokušao poboljšati proces, kaže Molnar, ali je to rezultiralo negativnom kampanjom koju su ‘vjerojatno inicirali takozvani poslovni ljudi pogođeni već pokrenutim mjerama’. Kapacitet Rijeke bi bio oko 4,5 milijuna tona, što je prema tvrdnjama Molnara više nego dovoljno za Hrvatsku.

Cijena nafte niža je od 60 dolara posljednjih mjesec dana, a u četvrtak je trgovanje na burzama završeno uz cijenu od 48,8 dolara po barelu.

Molnar je za ovu godinu najavio ulaganja MOL-a od 2,2 milijarde USD, od čega 60 posto u istraživanje i vađenje, najviše u Kurdistanu, a tvrdi da planiraju još milijarde dolara investicija

>> Odbačeni hrvatski prigovori na MOL-ovu tužbu

Ključne riječi

Komentara 4

AM
amky1
15:09 08.01.2015.

Izgradite trg Ive Sanadera u Budimpešti i kip okrenut prema Zagrebu. Umjesto konja stavite hrvatske građane.

K2
kritičar_2
18:33 09.01.2015.

Vlada, da hoće,može na razne načine spriječiti MOL-ovo uništavanje naftne industrije u HR.

DU
Deleted user
00:21 09.01.2015.

prodaje je sanaderu za 10 mil mislim da bi kupija...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije