Za manje od mjesec dana hrvatska će dizajnerska publika saznati što su mlade, ali poznate dizajnerice Dora Budor i Maja Čule napravile u New Yorku, kamo su nedavno došle radi dvogodišnjeg "master coursa" tj. poslijediplomskog studija na School of Visual Arts. Taj se simpatični autorski duo sprema, naime, pokazati "šlag" koji je upravo pobrao s međunarodne torte dizajnerskih nagrada, o čemu zasad nije dopušteno ni pisati ni govoriti. Program pak koji sada pohađaju zove se "Dizajner kao autor", a drži ga Steven Heller, jedan od najpoznatijih kritičara i povjesničara dizajna, u čijoj su bibliografiji, kažu Dora i Maja, doslovno stotine knjiga objavljenih na tom području
– Veselimo se da će nam predavati i Stefan Sagmeister, jedan od najkontroverznijih dizajnera današnjice (znamo ga s posljednjeg ZGRAF-a) – ističu naše sugovornice. Nisu dvojile hoće li se preseliti u New York, znajući da njihova newyorška škola prima samo 20 studenata na taj "master course". Što sve nisu radile da bi skupile novac potreban za to! No uspjele su.
Netom prije no što su otišle u New York, njihov je rad vidjela publika 14. bijenala mladih umjetnika Europe i Mediterana u Skoplju u Makedoniji, gdje su izložile rad DutiesFreeStore, projekt s dizajnerskim stvarima koji kritizira dizajn u službi oglašivačke industrije koji potiče samo kupnju bez odgovornosti, obveza i dužnosti prema krajnjem korisniku.
Jak otpor prema poziciji dizajnera kao onoga koji samo dobro oblikuje tuđe ideje, a mogao bi im biti i autor, utkan je u cjelokupan rad dua Budor-Čule. Ali na neočekivano vedar način. Valjda zato što se gorko i slatko smiješano najlakše "pije". Da je to uspješna formula dokazuje, među ostalim, nagrada New Visual Artist Award časopisa Print koji je prvi put nagradio nekoga iz Hrvatske: upravo Doru Budor i Maju Čule!