Pijanistički koncertni ciklus Pleyel Svetislava Stančića, koji je ove jeseni pokrenula udruga Cristoforium, zagrebačkoj je publici najprije predstavio Borisa Giltburga, pobjednika velikog natjecanja Queen Elisabeth 2013. godine, a potom je koncert za pamćenje održao i Stefan Vladar.
U tom sjajnom nizu večeras, 15. prosinca, za klavir marke Pleyel iz 1924. godine sjest će zagrebački pijanist Đorđe Stanetti.
Nekoliko je razloga da ne propustite ovaj koncert. Prvi je taj što Đorđe Stanetti, jedan od najdarovitijih i najistaknutijih zagrebačkih pijanista i profesora Muzičke akademije u Zagrebu ne nastupa često.
Drugi razlog je Stančićev klavir koji je zahvaljujući Ljubomiru Gašparoviću spašen od propadanja i postavljen na pozornicu Hrvatskoga glazbenog zavoda kao unikatno koncertno glazbalo.
Naposljetku, tu je i vrlo promišljeno sastavljen program recitala. Stanetti svoj nastup počinje Bachovom Fantazijom i fugom u a-molu, BWV 904. Slijede skladbe Roberta Schumanna: Impromptus, op. 5 te Intermezzo br. 4 u C-duru i br. 2 u e-molu, op. 4. Prvi dio zaključit će "Dva rumunjska plesa", op. 8a Bele Bartóka.
U drugom dijelu večeri slijede Rondo u a-molu, KV 511 Wolfganga Amadeusa Mozarta te skladba Leoša Janačeka vrlo prikladnog naslova za ove dane: "U magli".
Posljednja točka bit će izvedba antologijskog ciklusa "Sedam balkanskih igara" Marka Tajčevića. Veliki hrvatski i srpski skladatelj rođen je 1900. u Osijeku, školovao se u Zagrebu i Beču i bio je 1920-ih i 1930-ih godina jedna od važnijih figura zagrebačke glazbene kulture i scene.
Svoj skladateljski, pedagoški, muzikološki i kritičarski rad Tajčević je od 1940. godine nastavio u Beogradu, gdje je 1984. godine i umro. Sedam balkanskih igara skladao je 1927. s posvetom upravo Svetislavu Stančiću. U Hrvatskoj enciklopediji stoji i podatak da je Sedam balkanskih igara u svoj repertoar svojedobno uvrstio i veliki Artur Rubinstein.
Recital u Hrvatskom glazbenom zavodu počinje u 20 sati.