Nobelove nagrade su konačno u rukama dobitnika, ali tema dana i dalje je Bob Dylan. Više od vijesti da je legendarni 75-godišnji američki kantautor dobio Nobelovu nagrade za književnost javnost je zatekao poprilično hladan stav glazbenika prema tom uglednom priznanju, kao i njegova odluka da ne dođe po nagradu, što je jedan član Švedske akademije nazvao “nepristojnim i arogantnim”.
Brandonova “Indijanka”
Možda je Šveđanina razljutilo i to što je glazbenik do sada bio prisutan na dodjelama drugih (američkih) priznanja: 1988. kada je primljen u Rock and Roll Hall of Fame, 1997. kada mu je uručena Kennedy Center Honors i 2012. kada je odlikovan Predsjedničkom medaljom slobode u Bijeloj kući. Dylan je Švedskoj akedemiji poslao pismo koje je pročitala Azita Raji, američka veleposlanica u Švedskoj, a iz kojeg su posebno odjeknule ove riječi:
“Radeći predano godinama, nisam imao vremena postaviti si pitanje jesu li moje pjesme književnost, stoga zahvaljujem Švedskoj akademiji što je to pitanje postavila umjesto mene i na njega dala takav prekrasan odgovor.” Priča ovime nije završena jer, kako bi dobio svojih 870 tisuća dolara (Nobelova nagrada, naime, iznosi 8 milijuna švedskih kruna), Dylan mora u idućih šest mjeseci održati predavanje, stoga već stoji najava kako će on vjerojatno u proljeće održati koncert u Stockholmu. No, nije Dylan jedini koji je odboru Nobelove nagrade prouzročio glavobolje. Tijekom povijesti ovu su nagradu odbila dvojica laureata: francuski pisac i filozof Jean-Paul Sartre 1964. i vijetnamski vođa Le Duc Tho 1973., koji nije želio da mu Nobela uruči Henry Kissinger. Sartre je tako ostao dosljedan svojim principima s obzirom na to da je odbio i članstvo u francuskoj Legiji časti i Lenjinovu nagradu od Sovjeta, a Nobela je odbio uz obrazloženje da nagrada nema iste kriterije prema piscima svih ideologija i nacija, nego je naklonjenija autorima sa Zapada.
U antologiji najhirovitijih hollywoodskih zvijezda ostat će upisano ime Marlona Branda, pogotovo njegovo odbijanje Oscara za ulogu Vite Corleonea u Coppolinom “Kumu”. Umjesto da se osobno pojavi na pozornici, Brando je poslao Indijanku Sacheen Littlefeather da odbije Oscara u njegovo ime, u znak protesta prema Hollywoodu i njegovu odnosu prema Indijancima, no poslije se pokazalo da Sacheen uopće nije Indijanka, nego meksička glumica Maria Cruz.
I jedan od divova francuske kinematografije Jean-Luc Godard izludio je članove Akademije, koja mu je 2010. željela uručiti zlatni kipić za životno djelo: nije se javljao na telefon i mobitel, niti je odgovarao na e-mailove i pisma. Jedan od razloga njegova nedolaska na dodjelu bio je vrlo neobičan: izbjegavao je letjeti zbog zabrane pušenja u avionu. No, kasnije je sve otkrio njegov dugogodišnji partner: “Jean-Luc neće u Ameriku jer je prestar za takve stvari. Zar biste vi prešli toliki put zbog komadića metala?” Neki nominirani, poput glumca Georgea Scotta, unaprijed su odbili nominaciju za Oscara i o svojoj odluci telefonski obavijestili Akademiju. Tako je i Judy Andrews, jedina nominirana kao glavna glumica za nagradu Tony za hit mjuzikl “Victor-Victoria”, iz solidarnosti prema zakinutim kolegama zamolila da njezino ime uklone iz daljnjeg razmatranja.
Buntovni glazbenici
Među glazbenicima je očito najviše buntovnika: Sinead O`Connor bojkotirala je 1991. diskografsku nagradu Grammy, na kojoj je bila nominirana u četiri kategorije za drugi album “I Do Not Want What I Haven`t Got”. Razlog: dodjela Grammyja za nju je bila previše komercijalizirana. Njezin kolega Nick Cave zahvalio se MTV-u na nominaciji za najboljeg muškog izvođača za album “Murder Ballads”, dodao da je “zahvalan i počašćen”, ali da bi mu bilo draže da ostave takve počasti za umjetnike koji se vole natjecati.
Titulu viteza i zapovjednika Britanskog Imperija 2000. odbio je legendarni glazbenik David Bowie riječima: “Ne znam čemu to služi, jer nisam tome posvetio svoj život.” No, on je samo jedan u nizu od 300 Britanaca koji su odbili nositi vitešku titulu, a među njima su i: redatelj Danny Boyle, glumice Vanessa Redgrave i Jennifer Saunders, fizičar Stephen Hawking, pisci Graham Greene i Aldous Huxley…, a slavni je “beatle” John Lennon vratio četiri godine nakon što mu je dodijeljeno odličje najvišeg reda Britanskog Imperija.
Čak i najjača institucija žestokih momaka – Rock and Roll Hall of Fame – ima svoje protivnike. Protiv sistema glasanja prvi se pobunio Johnny Rotten iz Sex Pistolsa, dok je Axl Rose iz Guns N`Roses tu instituciju nazvao “mrljama od mokraće”.
Nije mi još uvijek jasno zašto je Obama dobio Nobelovu nagradu za mir ? Gdje je on uspostavio mir ?