PROMO

Festival zabavne glazbe u Splitu je na tronu gdje mu je i mjesto

Splitski festival
Foto: Promo
28.06.2018.
u 16:04

Imao je Festival uspone i padove, podvucimo, uostalom kao i grad iz kojega je izniknuo, ali proteklih godina, posebice novim konceptom direktora Tomislava Mrduljaša, podignuta je ljestvica visoko

Prije 58 godina počela se pisati povijest Splitskog festivala. Tada još skromno, a potom iz godine u godinu prerastao je u jedan od najznačajnijih i najprepoznatljivijih glazbenih događaja Splita i Hrvatske. 

Preko 1000 skladbi vrhunskih autora u izvedbi najznačajnijih imena glazbene scene izvedeno je tijekom gotovo šest desetljeća Splitskog festivala.

Ostavio je na stotine antologijskih pjesama bez kojih se ne bi mogla ni zamisliti hrvatska glazbena baština. Mnogi glazbenici će složno ustvrditi da je posljednjih godina jedan od bastiona koji je spriječio (veći) utjecaj istočnjačkih folk melodija i zaštitio ono najbolje od zabavne glazbe.

- Splitski festival je institucija, jedan od tri simbola Splita - rekao je nedavno legendarni Đorđi Peruzović koji je ostao vjeran Festivalu sve ove godine.

Svi će se i danas rado sjetiti skladbi Zdenka Runjića, Arsena Dedića, Nikice Kalogjere i drugih vrhunskih autora u interpretaciji najjačih imena domaće zabavne glazbe, Olivera, Miše, Zorice Kondže, Ibrice Jusića, Tereze Kesovije, Magazina, Novih fosila...
'Nima Splita do Splita' iz 1964.godine je neslužbena himna Festivala, taktovi ovog evergreena i danas označavaju početak neprekinute tradicije. Zapravo, samo jednom je Split ostao bez najveće glazbene manifestacije. Bilo je to 1991.godine, na početku agresije na Hrvatsku. 

No, ono što je zajedničko prošlosti i sadašnjosti, vjerujemo i budućnosti, jest da su pjesme ostale živjeti dugo nakon što bi se ugasili reflektori, kao i da je mnogima jedinstvena pozornica bila odskočna daska u karijeri.

Evergrini su postale skladbe  'Moj galebe', 'Oprosti mi pape', 'Nono, dobri moj nono', 'Dva zrna grožđa'..., a činjenica je da Festival i danas 'izbacuje' pjesme koje ostaju. Sjetimo se samo  'Ne diraj moju ljubav',  'Moje zlato', 'Uvik isti',  'Samo more nosin ja u duši'...

Koliki ima značaj za mlade glazbenike možda najbolje svjedoči talentirana Slavonke Mije Dimšić koja od nastupa na Splitskom festivalu niže glazbene uspjehe. Pozamašna je već sada kolekcija Porina, a nizanje 'hrvatskih glazbenih Oscara' je počelo nakon debitantskog nastupa s pjesmom 'Život nije siv'. Njena čarolija se nastavila, a o značaju Splitskog festivala koji joj je bio odskočna daska  najbolje da se poslužimo riječima mlade glazbenice koje je izrekla medijima.

- Splitski festival mi je tako promijenio karijeru, nikada nisam mogla ni zamisliti da će se tako stvari odvijati - iskreno je kazala Mia Dimšić.

Imao je Festival uspone i padove, podvucimo, uostalom kao i grad iz kojega je izniknuo, ali proteklih godina, posebice novim konceptom direktora Tomislava Mrduljaša, podignuta je ljestvica visoko.

Prolaze trnci od same pomisli na orkestar i pjevanje uživo na bini što je u velikom stilu vratio upravo Mrduljaš. Ove godine će, primjerice, izvođače pratiti preko 40 članova orkestra. Dovoljno je samo zamisliti taj ugođaj da bi se predočila prava slika Splitskog festivala. S punim ponosom se može reći 'nima Splita do Splita', Festival zabavne glazbe grada pod Marjanom  je na tronu gdje mu je i mjesto... 
 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije