Ponekad je dovoljno reći samo jednu riječ da bi svi znali o čemu govorimo – primjerice, Naselak, Mazalo ili Crni Džek istoga nas trenutka odvode na zagrebački kvart Peščenicu, gdje smo pratili dogodovštine mnogobrojne obitelji Vragec – bilo da se sjećamo knjige, televizijske serije ili pak obojega. Popularni "Smogovci" sada su dobili i svoju kazališnu adaptaciju, koju je na daske Kazališta Trešnja postavio Rene Medvešek, a kako je publika reagirala na premijeru koja je održana u srijedu te što nam poručuju "Smogovci", otkrio nam je glumac Paško Vukasović, koji u predstavi igra nogometaša Peru Vrageca.
– "Smogovci" su, u užem smislu, vezani uz Peščenicu i Zagreb, ali situacijama i temama koje obrađuju, nadrasli su svoj kvart i svoj grad te su postali prihvaćeni u cijeloj zemlji. U današnjem vremenu oni nose šarm prošlih vremena, a uz dozu nostalgije donose priču s poukom o ljubavi, poštivanju, zajedništvu i iskrenosti. Mišljenja sam kako je upravo u potonjem ljepota jer su upravo Vrageci – takvi kakvi jesu – sa svim svojim manama i nedostacima koje ne prikrivaju, već ih iskreno ostavljaju na površini, u dubini ipak likovi humanih i časnih životnih vrijednosti – rekao je Vukasović.
Iako je radnja originalnog djela, Hitrecove proze u trapericama, smještena u sedamdesete godine prošloga stoljeća, na televizijskim su se ekranima Vrageci pojavili u osamdesetima, a danas se – u obliku kazališne predstave – "Smogovci" vraćaju u nekom novom ruhu, no i dalje s onim starim, prepoznatljivim karakteristikama.
– Hrvoje Hitrec napisao je predložak teksta koji je redatelj Rene Medvešek nadopisao i prilagodio, prije svega, kazališnim uvjetima u kojima je predstava nastajala i bila zamišljena. Također, mi smo – kao ansambl predstave – dodavali i obogaćivali tekst raznim sitnicama i "dekoracijama", a sve u cilju što veće životnosti ove popularne priče. Tekst i priča o Smogovcima široj je publici poznata, a kroz iskrenost glumačkih odnosa, puninu likova i prepoznatljivost situacija itekako je prijemčiva u 2024. godini. Kao roman, "Smogovci" sadrže široku lepezu likova i upravo u tom kontekstu, kroz svaki lik, možemo vidjeti i iščitati neku od vrijednosti, preslikati je na današnje društvo te, na temelju kritičkog promišljanja, donijeti vlastiti sud i naučiti koješta – kazao je Vukasović.
– Ako je nešto svevremensko, odnosno ako je kao takvo prihvaćeno u zajednici na koju se odnosi, savršeno je jasno da nove generacije trebaju to nešto vidjeti, pročitati ili poslušati. Međutim, u tom kontekstu ne smijemo zaboraviti kako je dužnost i odgovornost kulture – a prije svega kazališta kao umjetnosti koja spaja likovnost, glazbu i književnost u jednoj izvedbi – ići ukorak s vremenom, rezonirati i postavljati autorske projekte ili moderne oblike koji na kritički način donose nove poglede na stvari te prate društvene trendove i okolnosti. Ponekad je nužno zagrepsti ispod površine i ne zatvarati oči pred problemima kako bi kroz umjetnost dotaknuli taj problem te se upoznali s njim i pokušali ga anulirati.
Kazališni "Smogovci" obogaćeni su starozagrebačkim govorom i humorom koji vjerno dočarava duh vremena, dok istovremeno zadržavaju svoju prepoznatljivu toplinu i bezvremenski šarm, naglasio je Paško Vukasović, a općenitu prihvaćenost "Smogovaca" dokazuju i pozitivne reakcije publike – što one starije koja se sjeća svih umjetničkih oblika "Smogovaca", a što mlađe koja se tek upoznaje s likovima ove edukativne i humoristične priče koja i u 21. stoljeću živi na velikoj slavi.
– Generacije gledatelja s oduševljenjem su pratile priču o obitelji Vragec, njihovu životu u zagrebačkom Naselku i dogodovštinama koje nas uče obiteljskim vrijednostima, prijateljstvu i snalažljivosti u svakodnevnim izazovima. Od onih starijih generacija, ali i onih najmlađih gledatelja, dolaze samo pozitivni komentari što nam je izuzetno drago, no pravu reakciju djece vidjet ćemo tek kada školarci budu dominantna publika u gledalištu, točnije kada se organiziraju posebne izvedbe za djecu i mlade.
Kazalište Trešnja. Ravnateljica Višnja Babić glumila u TV Smogovcima Dunju.