Aktualni predsjednik Vlade, sadašnji i bivši ministri, saborski zastupnici, svećenici, pa i jedan nadbiskup, sindikalni vođe, ratni generali, hotelski magnati, novinari, umjetnici... Svi su oni došli u Palaču Hrvatske akademije i znanosti u kojoj je predstavljena monumentalna monografija (600 stranica) o osam godina koje je na čelu te institucije proveo akademik, onkolog i professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu Zvonko Kusić. I svi su akademiku Kusiću, koji je i dalje posebni savjetnik premijera Andreja Plenkovića za društvena pitanja, zahvaljivali jer je Akademiju otvorio javnosti učinivši je tako vidljivijom, a onda i relevantnijom.
O sedamnaestom predsjedniku Akademije govorili su biranim riječima njegov nasljednik, arhitekt Velimir Neidhardt (koji je Kusiću bio potpredsjednik, dakle jedan od najbližih suradnika) i sveučilišni profesori Stipe Orešković i Božo Skoko te intendantica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu Iva Hraste Sočo koja je i docentica na Akademiji dramske umjetnosti i zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. Predsjednik HAZU Neidhardt istaknuo je da je monografija dokument vremena u kojem je Akademija na čelu s Kusićem njegovala iznimno važnu odvojenost od vlasti. – Za nas u HAZU ne postoje dvije Hrvatske – poručio je Neidhardt naglasivši i da je njegov mandat mandat kontinuiteta u odnosu na Kusićev.
Božo Skoko istaknuo je da je u Kusićevu mandatu Akademija postala istinski subjekt hrvatskog društva te da je u tom periodu osnovan i Odbor za zaštitu dobara od nacionalnog interesa koji nam je donio inventuru prirodne baštine, a uskoro će biti i gotov dokument koji se bavi kulturnom baštinom. Iva Hraste Sočo prisjetila se odlične suradnje s akademikom Kusićem u povodu obilježavanja 450. godišnjice Sigetske bitke i pogibije Nikole Šubića Zrinskog.
Stipe Orešković ocijenio je da su Kusićev mandat obilježili inkluzivnost, nezavisnost, kvaliteta te tolerancija i transparentnost, dok je akademik Kusić zahvalio brojnim autorima monografije rekavši da su u HAZU shvatili da se moraju mijenjati pa su stoga i otvorili vrata javnosti. – Ključ uspjeha bila je suradnja s akademicima među kojima su velikani hrvatske umjetnosti i znanosti od kojih sam puno naučio – rekao je Kusić.