Žestoke ocjene rada Ministarstva kulture i ministrice Andree Zlatar čule su se danas u Novinarskom domu u Zagrebu, gdje je Nacionalni forum organizirao panel diskusiju "Niti lijevo niti desno nego o kulturi" na kojoj su sudjelovali Nina Obuljen, Zvonko Maković, Ana Lederer, Jadran Antolović, Igor Gerenčer i Tomislav Šola.
Ocjenom da samo nacije svjesne svojih vrijednosti i dostignuća brinu o kulturi, dok se u nas ona gleda kao trošak i prostor za uhljebljenje političkih kadrova, predsjednik Nacionalnog foruma Nikica Gabrić otvorio je panel na kojem su, zanimljivo je primijetiti, bili uglavnom članovi bivših kulturno-političkih struktura i/ili politički oponenti trenutačne ministrice kulture.
Ulogu moderatorice panela preuzela je tako Goranka Horjan, koja je u Sanaderovoj vladi nakratko bila pomoćnica ministra kulture RH, nakon čega je do dolaska Kukuriku koalicije obnašala niz dužnosti u Ministarstvu. Bila je i dugogodišnja ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja, s čijeg je čela smijenjena početkom godine, što je koincidiralo s njezinim preuzimanjem funkcije potpredsjednice Nacionalnog foruma.
Uz Goranku Horjan, najžešći kritičari trenutačne vlade među panelistima bili su, očekivano, također nedavno smijenjena intendantica zagrebačkog HNK Ana Lederer te povjesničar umjetnosti i gradski zastupnik Zvonko Maković.
Maković je okupljenima pročitao ulomke Strateškog plana koji se može pronaći na službenim web stranicama Ministarstva kulture, a koji je ocijenio temeljno nepismenim te punim proizvoljnih brojki koje ne odražavaju realno stanje budžeta u hrvatskoj kulturi.
– Ministrica ocjenjuje da je kultura u katastrofalnom položaju kao da ona nema ništa s tim. Besramno je što se nijednom nije zamislila nad svojim radom, ali i radom ljudi koje je dovela na različite položaje u kulturnom sektoru. U Ministarstvu kulture od siječnja 2012. godine funkcionira jedino kadroviranje – ocijenio je Maković, koji u svojem istupu nije štedio ni premijera Milanovića ni ministricu Pusić, koje je nazvao vulgarnim lašcima.
Predstavljena kao osoba s "liste za odstrel", bivša intendantica Lederer hrvatsku je kulturnu politiku označila neznalačkom i nestručnom, a ideju da je ekonomija baza, a kultura nadgradnja – neonacističkom.
Vezani članak
– Paralelno s "lex Perkovićem" pisao se "lex Lederer", kojim sam izravno onemogućena da se kandidiram na mjesto intendantice HNK, funkciju koju sam uspješno obnašala osam godina. Eliminirana sam nakon što sam pokušala predstaviti svoj strateški plan restrukturiranja kuće. U tom trenutku naš parlament postao je mjesto za donošenje privatnih zakona ministrice, koja se vodi principom uništenja kulture i voluntarističkim modelom upravljanja – oštra je bila Ana Lederer.
Govoreći o padu budžeta Ministarstva kulture na samo 0,49 posto državnog proračuna, dugogodišnja pomoćnica ministra i državna tajnica iz vremena HDZ-a Nina Obuljen upozorila je da ova kriza nije prolazna i da kultura vjerojatno nikada neće vratiti svojih 1% državnog proračuna. To pripisuje nedovršenom procesu tranzicije započetom devedesetih, zbog čega se teže nosimo s ekonomskim i političkim izazovima u odnosu na zemlje zapadne Europe.
– I dalje, i to ne samo u kulturi, baštinimo sustav koji ignorira kriterije izvrsnosti i inovativnosti, a reforme provodimo selektivno i bez kvalitetne pripreme. Jedan od rijetkih primjera uspješne decentralizacije iz državnog upravljanja je audiovizualni sektor, koji je ostvario ozbiljne pomake, te dokazao da kultura može biti generator zarade. Kazalište je, s druge strane, potpuno zamrznuto u vremenu u kojem nije bilo prostora za ozbiljnije iskorake – ocijenila je.
>> Svi u rovove! Kultura više nema drugog izbora uz ovakvu politiku
Gospodin Maković, nije zlato(ar)sve što sija, prije izbora