Robert Bolaño govorio je da je puno važnije čitati nego pisati, a knjižnice su bile njegova sveta mjesta. Zapisao je: „... knjižnica je metafora za ljudska bića ili za ono što je dobro u ljudskim bićima, isto kako i koncentracijski logori mogu biti metafora za ono što je u ljudima zlo.“
O fenomenu čileanskog pjesnika i prozaika Roberta Bolaña, autora romana "Divlji detektivi", "2666" i niza drugih uspješnica koje su ga posthumno ustoličile na mjesto najutjecajnijeg pisca Latinske Amerike, o njegovu životu u Čileu, Meksiku i u Španjolskoj, o "realističnoj magiji" protiv "magijskog realizma" i o pjesničkim korijenima njegovih djela govorit će pjesnik i prevoditelj Tomica Bajsić.
Tema je to tribine "Susret svjetova" koju organizira Hrvatsko-hispansko društvo, a koja će se održati u utorak, 11. siječnja, u 18 sati u prostorijama Knjižnice i čitaonice Bogdana Ogrizovića. Voditelj tribine je prof. dr. sc. Zdenko Volner.
Chile nazivaju zemljom pjesnika, ali za divno cudo i usprkos svojoj nacionalnoj pripadnosti, Bolaño je vise pisac nego pjesnik, nadam se da nekome nece pasti na pamet traziti realismo magico u njegovoj prozi...