djelo uglednog slovenskog povjesničara

Knjiga koja baca sasvim novo svjetlo na ubojstvo Franje Ferdinanda

Davor Puklavec/PIXSELL
28.11.2024.
u 10:53

U Zagrebu je predstavljena knjiga "Prijestolonasljednikova smrt. Tragovima slovenskih i hrvatskih interpretacija Sarajevskog atentata" slovenskog povjesničara Andreja Rahtena u izdanju Tragova prošlosti

U utorak je u Zagrebu održano predstavljanje knjige "Prijestolonasljednikova smrt. Tragovima slovenskih i hrvatskih interpretacija Sarajevskog atentata", uglednog slovenskog povjesničara dr. sc. Andreja Rahtena. Druga je to po redu knjiga novog izdavača Tragovi prošlosti, u slovenskom izvorniku objavljena u povodu stote godišnjice početka Prvog svjetskog rata, a sada nam na hrvatskom jeziku dostupna u izdanju dopunjenom prikazom hrvatskih perspektiva na atentat na prijestolonasljednika Austro-Ugarske Monarhije Franje Ferdinanda, događaja koji je označio prekretnicu svjetske povijesti i čije odjeke osjećamo do danas.

Knjigu su okupljenima predstavili sam autor Andrej Rahten, uz recenzenta knjige, povjesničara s Hrvatskog instituta za povijest dr. sc. Stjepana Matkovića, a razgovor vodio je dr. sc. Ivica Šute, pročelnik Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Knjiga je ovo koja je po mnogočemu posebna. Moram priznati da pisati o ovoj temi je vrlo hrabar čin, jer riječ je o događajima koji su izuzetno zgusnuti, događanjima u koje su upleteni brojni protagonisti i držati sve vrijeme kontrolu nad tekstom zaista je vrlo važno i smjelo. S druge strane, što mi se jako sviđa, i zbog čega knjiga dobiva na dinamici, iznesen je i čitav niz detalja koji se mogu podvesti pod povijest emocija, gdje se govori o intrigama na dvoru, a sve je pisano jednim doista pitkim stilom i čita se gotovo pa u jednom dahu – istaknuo je Ivica Šute.

Rahtenu, koji je započeo s radom na ovom djelu naišavši na knjižicu Ivana Avguština Žiberta, slovenskog autora i svećenika ispovjednika Ferdinandove supruge Sofije Hohenberške, želja nije bila napisati još jednu rekonstrukciju događaja o kojem se već mnogo govorilo i pisalo, već priču o tome kako su Slovenci, a i Hrvati, interpretirali sarajevski atentat, kao i okolnosti koje su do njega dovele. U svojoj knjizi stoga nam dočarava živu sliku duha tog vremena, polazeći od biografske skice Franje Ferdinanda, analizirajući njegove težnje za reformom monarhije koja bi, u njegovoj viziji, postala trijalistička monarhija u kojoj bi južni Slaveni, pored Austrije i Ugarske, dobili vlastitu državu.

Dotiče se i privatnog života prijestolonasljednika, njegova morganatskog braka sa Sofijom Hohenberškom zbog kojeg njihovi sinovi nisu mogli ostvariti pravo nasljedstva, kao i antagonizma protiv Franje Ferdinanda na samom dvoru, napetosti i spletki koje je zakuhavao stanoviti dvorski komornik Alfred knez Montenuovo.

No posebice intrigantan je dio o percepciji atentata u hrvatskim i slovenskim krugovima tog vremena, koji, postavljajući pitanje je li on doista dočekan s takvim zadovoljstvom kako su nas učili, baca na taj čin Gavrila Principa, danas često promatran kao junački pothvat mladog idealista protiv velikog tiranina, sasvim novo svjetlo... 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije