Jedna od najpoznatijih rečenica svjetske literature je ona kojom počinje Tolstojeva “Ana Karenjina”: “Sve sretne obitelji sretne su na isti način, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj.” Iskoristivši povijesni rivalitet dvojice velikih ruskih književnika Tolstoja i Dostojevskog, redatelj Oliver Frljić, koji “Braću Karamazove” radi kao dvije predstave koje u konačnici čine cjelinu, tu je rečenicu iskoristio za njihove podnaslove. Tako prva (premijera je u subotu 26. veljače) nosi naslov “Sve sretne obitelji nalik su jedna drugoj”, a druga (dan poslije) “Svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način”.
U tim je naslovima skrivena duboka ironija jer Frljić se, uz dramaturginju Ninu Gojić, koja s njim potpisuje i adaptaciju teksta, u prvoj predstavi bavi glavnom pripovjednom linijom romana, pričom o ocu i četvorici sinova koji su miljama daleko od sretne obitelji jer njihov je život i međuodnos prepun zločina, krvi, nesreće, izdaje... Druga predstava bavi se u scenskim čitanjima često izostavljenom dionicom priče, odnosom Aljoše s dječacima iz nižih socijalnih slojeva, i mnogo je političnija od prve. U intervjuu za Obzor Večernjeg lista (22. siječnja 2022.) Oliver Frljić to je objasnio sljedećim riječima: “Ove dvije večeri odvojene su staleškom klauzulom. Tlačenje i marginalizacija jedne društvene klase transponirani su na razinu dramske strukture. Ta klasa protjerana je u drugu predstavu, nije joj dano ni pravo da dijeli isti scenski i narativni prostor sa svojim izrabljivačima...”
Dramaturginja Nina Gojić ističe: “Publika će moći gledati predstavu samo jednu večer i dobiti zaokruženu, ali ipak tek djelomičnu priču, ili doći dvaput i dobiti cjelokupni presjek kompleksnih linija radnje.” U obje predstave glume: Dado Ćosić, Ugo Korani, Adrian Pezdirc, Jasmin Telalović, Mateo Videk, Milivoj Beader, Danijel Ljuboja, Ivan Pašalić, Katarina Bistrović Darvaš, Hrvojka Begović, Petra Svrtan, Milica Manojlović, Jerko Marčić, Rok Juričić, Linda Begonja.