Mladi možda doista više ne drže do kupovine CD-ova, ali sa zrelijom publikom mediju još uvijek nije odzvonilo! Razmotre li se izdanja koja su posljednjih tjedana držala vrhove top lista, uviđa se da sladunjavi pop za ugodno starenje s primjesama opere ponovno spašava industriju.
Tiraž Susan Boyle
Album Susan Boyle “I Dreamed A Dream” popeo se čak do prvog mjesta američke top liste i ondje se zadržao šest tjedana, da bi u desetom tjednu po izdavanju bio još na odličnom četvrtom mjestu. S prodanih 700 tisuća primjeraka u prvom tjednu škotska je pjevačica ostvarila i najbolji rezultat prošle godine, a najtraženiji je album u pretpordaji CD-oa na Amazonu.
Prigodničarski album Andree Bocellija s božićnim pjesmama “My Christams” u SAD-u je startao s drugim mjestom, koje je držao nekoliko tjedana zaredom. Album “Crazy Love” Kanađanina Michaela Bubblea, s pop standardima “Georgia On My Mind”, “All Of Me”, “Stardust” i sličnima, u dvadeset tjedana od izdanja nalazi se među dvadeset najprodavanijih albuma, a lanjska će godina biti zapamćena i kao povratnička za Barbru Streisand. Njezin posljednji album “Love Is The Answer” objavljen je krajem rujna i odmah se našao na prvom mjestu američke top liste, što je bio njezin najbolji rezultat još od 1997. godine.
Mladi su na webu
Istodobno, Boyle, Bocelli, Bubble i Streisand imena su koja nećete naći među najtraženijim mp3 downloadima i ostalim oblicima digitalnog sljedbeništva zvijezda, što pokazuje da je raslojavanje publike došlo do svoga vrhunca. Mladi su prvenstveno okrenuti webu i iPodu, dok starija publika, ona koja se svega nekoliko puta godišnje odluči posegnuti za novom glazbom, još uvijek želi slušati glazbu s CD-a. Prirodni slijed dovodi do neminovnog okretanja snaga u korist novih tehnologija, ali uobičajeno je mišljenje u industriji da, ako imate sadržaj koji ljudi žele posjedovati kod kuće na dulje staze, bez obzira na vrstu glazbe, CD-ovi i drugi fizički nosači zvuka još uvijek imaju svoju cijenu. I vrijednost!