Nova knjiga: Dafne Suman "Posuđeno vrijeme"

Predivan grad nestao u požaru zvao se Smirna, danas je Izmir. Ovo mu je spomenik

Arhiva Hena com
17.01.2022.
u 12:06

Čak i oni koji nikada nisu bili u Izmiru, predivnom mediteranskom gradu, pa ni u Turskoj, obožavat će roman “Posuđeno vrijemeDefne Suman (Hena com, prijevod Maja Tutavac, 143,10 kuna), djelo koje je svijetom pronijelo glas o ovoj turskoj književnici, ali pod naslovom “Šutnja Šeherezade”. Treba priznati: zgodna je to dosjetka jer Šeherezada iz “Tisuću i jedne noći” život je iz dana u dan spašavala svojim glasom i sposobnošću pričanja priča, a ovdje je to zapravo jedna od faza u životu glavne junakinje, koja čitatelja vodi kroz priču, a koja zanijemi nakon što njezin grad i ljude proguta požar. Priča je to o užasima rata i snazi ljubavi, epski prikaz jednog lijepog i bogatog grada (Smirna je bila drevni grčki grad smješten na strateškoj točki na egejskoj obali Male Azije) u kojem su ljudi zapravo živjeli složno i u miru; Turci, Grci, Europljani, Armenci, Indijci...

A onda na kraju Prvog svjetskog rata, kada pada Otomansko Carstvo, počinje grabež za teritorij i utjecaj velikih sila. U svibnju 1919. grad i njegovu okolicu okupirala je grčka vojska i došlo je do Grčko-turskog rata. U Smirni je tada živjelo više Grka nego u Ateni, a vlast su zadržali do 1922., kada su grad iznova zauzeli Turci, koji su ga i zapalili, opljačkali i silovali tamošnje žene, dok su Englezi i ostatak svite to gledali sa svojih brodova usidrenih u luci, brodova spasa na koje su primili samo svoje državljane. Protuteža tog ratnog užasa stranice su romana u kojima autorica piše o ljubavima, strastima, o rođenju djece, o spašavanju djece koju nitko nije želio, o složenim obiteljskim odnosima, pa i susjedskim u vremenima kada pripadnost nekom narodu nije bila važna i onima kada to postaje najvažnije pitanje u obitelji, ulici, kvartu...

Ti kontrasti ne mogu biti jači jer baš kao što je ovo roman koji je napisala žena, istovremeno je roman koji veliča ulogu žena u svakodnevici, u ljepoti i strasti života, njihovu ulogu u preživljavanju najvećih tragedija, onih koje im u život donose muškarci puni priča o zemlji i domoljublju.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije