DONACIJA

Umjetnine iz Cincinnatija u Zagreb

05.07.2002.
u 00:00

VRIJEDNA ZBIRKA MUZEJU ZA UMJETNOST I OBRT Među 305 darovanih umjetnina našle su se i slike Ivana Lackovića Croate, Ede Murtića, Ljudevita Šestića i dr., skulpture Ivana Meštrovića i Josipa Turkalja, sagovi iz Male Azije, zbirka srebra, najfinije čipke...

Više od četiri godine likovna zbirka dr. Marije i dr. Ivana Tuškana "putovala" je od Cincinnatija do Zagreba, i jučer je stigla u Muzej za umjetnost i obrt. Naši ugledni iseljenici odlučili su svoju vrijednu zbirku slika, skulptura, srebra, tepiha i drugih umjetničkih predmeta, koje su skupljali više od pedeset godina, darovati zagrebačkome muzeju bez ikakvih uvjeta.

Crnoborijevi portreti Tuškanovih

- Prije petnaestak godina postalo nam je jasno da moramo nešto napraviti sa zbirkom. Djece nemamo, a razdvojti je ili rasprodati nije nam ni palo na pamet. S pokojnim biskupom Kokšom, koji je bio naš kolega za vrijeme studiranja u Rimu, razgovarali smo o mogućnostima zbrinjavanja zbirke i zaključili smo da bi je bilo najbolje darovati nekoj uglednoj kući. Muzej za umjetnost i obrt činio nam se kao najbolje mjesto, to više što smo imali predmete koji baš ovdje spadaju: čipke, srebro i drugo - govori dr. Marija Tuškan, dječji psihijatar i predsjednik emeritus Hrvatske akademije u SAD-u, koja je prvi kontakt s Muzejom ostvarila 1998.

Zbirku su jučer u Muzeju za umjetnost i obrt, uz Tuškanove, predstavili Vladimir Maleković, ravnatelj MUO-a, Vesna Lovrić Platić, pomoćnica ravnatelja, i Naima Balić, pomoćnica ministra kulture. Među čak 305 darovanih umjetnina nalaze se slike Ivana Lackovića Croate, Ede Murtića, Ljudevita Šestića i dr., skulpture Ivana Meštrovića i Josipa Turkalja, sagovi proizvedeni u Maloj Aziji, zbirka srebra, mnoštvo najfinijih čipki i ukrasnih maramica te raznovrsnih tekstilnih predmeta.

- Baza su bile slike koje smo dobili od našega prijatelja Zdravka Dučmelića, koji je u Hrvatskoj nepoznat, a izlagao je po cijeloj Europi, čak i u Beogradu - objašnjava dr. Tuškan nastanak zbirke, u kojoj se izdvaja opus Josipa Crnoborija, našega slikara koji je godinama djelovao izvan zemlje. Kao posebna zanimljivost u zbirci su njegovi portreti bračnog para Marije i Ivana Tuškana.

"Ogolili kuću" - nastavljaju skupljati

Ovo nije prva donacija koju su Tuškanovi napravili u Hrvatskoj. Od osamostaljenja Hrvatske nesebično su darovali novac i pomagali mlade talentirane ljude, a od donacija posebno se izdvaja kupovina glazbenih instrumenata i uređaja za simultano prevođenje za zagrebački HNK.

- Kad sam bio student u Zagrebu, išao sam u kazalište barem dva puta tjedno. Uvijek sam bio na stajaćem mjestu za studente, jer nisam imao novca za bolju kartu. Zato sam mislio napraviti klupe za studente, ali već su bile napravljene, pa smo ih upitali što im treba. Tako posljednjih godina plaćamo 40 posto cijene ulaznica za studente, kako bi im one bile pristupačne - rekao je o poticajima za doniranje zagrebačkom HNK-u dr. Ivan Tuškan. Tuškanovi će ujedno i financirati praizvedbu Vukovarske simfonije mladoga varaždinskog skladatelja Davora Bobića, koja će u listopadu biti održana u "Lisinskom".

Ovom donacijom Tuškanovi su, vele, "potpuno ogolili kuću", no to ne znači da je nestao njihov kolekcionarski duh. Iako su gotovo sve umjetnine koje su posjedovali poklonili, oni nastavljaju skupljati ono što im se sviđa, pa su tako prije nekoliko dana, za odmora u Dubrovniku, kupili još jednu sliku.

Josip Jurčić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije