U Muzeju za umjetnost i obrt

Velika nagrada spoju latinice i ćirilice

Velika nagrada fontu Balkan
05.09.2014.
u 10:42

Tko su najbolji dizajneri HDD-ove bijenalne Izložbe hrvatskog dizajna 1314

Tipografski sustav naziva Balkan dizajnerskog dvojca Marije Juze i Nikole Đureka osvojio je Veliku nagradu ugledne bijenalne izložbe HDD-a, Izložbe hrvatskog dizajna 1314, otvorene 4. rujna u Muzeju za umjetnost i obrt.

O Velikoj su nagradi kao i nagradama s područja dizajna vizualnih komunikacija, dizajna u digitalnim medijima i dizajna interakcija, produkt-dizajna, modnog dizajna i dizajna koncepta odlučivali Vanja Cuculić, Branka Donassy, Tin Kadoić, Igor Kuduz i Tihana Taraba. Juza i Đuretek oblikovali su font koji spaja latinično i ćirilično pismo, zanemarujući moguće političke prijepore uvijek goruće na ovim prostorima. Nastao je kao rezultat istraživanja fenomena Balkan “sprachbunda” i zajedničkih svojstava južnoslavenskih jezika i pisama, kaže se u obrazloženju, a služi i kao automatski prevoditelj, konverter jednog pisama u drugo. Cilj je depolitizacija pa komunikacija.

U užem izboru za Veliku nagradu vrijedni su radovi poznate grupe Kvadra koja sada djeluje pod imenom Prostoria. Najjača je u dizajnu ojastučenog namještaja. Osobito je lijep i dizajn Gradske knjižnice u Labinu koji potpisuje Damir Gamulin.

Nagrada za životno djelo pripala je Bogdanu Budimirovu, kojega kataloškim tekstom predstavlja teoretičar Maroje Mrduljaš koji između ostalog podsjeća na gradnju novih zagrebačkih naselja: - Suočeni sa zadatkom projektiranja „za velike brojeve“, Budimirov i suradnici ne oblikuju građevinu kao izdvojeni objekt sa specifičnom „formom, funkcijom i konstrukcijom“, nego projektiraju čitav proces serijske, industrijske proizvodnje i kasnijeg održavanja građevine sa planiranim vijekom trajanja...Koncizna arhitektura „srebrnih gradova“ u Zapruđu, Borongaju, Remetincu i drugdje djelovala je futuristički, no razlog tome nije samo blještavilo njihove aluminisko-staklene ovojnice, već činjenica da su te kuće osmišljene i izvedene prema tada sasvim novim proizvodnim principima i investicijskim zahtjevima.

Dodijeljen je i niz nagrada za pojedine kategorije, o čemu više donose HDD-ove web stranice.

Komentara 2

Avatar patkovic
patkovic
09:52 08.09.2014.

neka statističari kažu koji dio obradivih površina zemlje na području današnje hrvatske je bio prije 1918. u vlasništvu hrvata i koja je prosječna površina posjeda bila , dalje u kojem postotku su vlasnici tvornica i trgovina bili hrvati itd - sve ostalo su priče i propaganda onih koji su izvisili u tim promjenama

SA
samograd
07:59 06.09.2014.

kažu autori da je cilj ovog spoja od dva pisma našeg i njihovog depolitizacija i komunikacija. sve na " ovim prostorima " vrišti od zapadnog balkana i balkana samog što je politički pojam ,hrvatski političari balkanskog usmjerenja nas guraju u balkan od 1918 uz kratke stanke . naša egzistencija u tom balkanu je uvijek blizu mrtavčkog sanduka ili jame ,svaki put kad su nas tamo umiljato uvlačili ili smo mi bježali iz njega platili smo visoku cijenu ,dok je krvnik nagrađen ili se izvukao zadovoljno trljajući ruke . neka drugi put pokušaju spajati arapsko i židovsko pismi i odu u pojas gaze prodavati maglu o depolitizaciji i komunikaciji . tako bi silno želio komunicirati sa majkama i sestrama ovih kvaziumjetnika ,komunikacijom do jaja.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije