Pivo je mnogima omiljeni napitak, a često se i ispijanje piva povezuje s pivskim trbuhom, pretilošću, alkoholizmom...
No, ima li u tome istine ili je tek riječ o uvriježenom mitu?
Stručnjaci su 1980. upozoravali kako ispijanje piva nema nikakvih dobrobiti za ljudski organizam, 1995. su tvrdili ako se u pivu uživa umjereno, da može biti sigurno i pruža ugodu. Pet godina poslije, 2000. godine stiže informacija kako konzumacija alkohola može umanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, posebice u muškaraca starijih od 45. g i žena starijih od 55 g.
Dokazano je i da nizak do umjeren unos alkohola smanjuje rizik koronarne bolesti srca u usporedbi s apstinentima, prezentirala je podatke o povezanosti piva i zdravstvenog aspekta Klinička nutricionistica KBC-a Zagreb Darija Vranešić Bender.
"Umjerena konzumacija piva (do jedno pivo za žene i do dva piva za muškarce), bez epizoda prekomjernog pijenja piva, smanjuje rizik kardiovaskularnih bolesti. Ovaj učinak sličan je učinku vina, s usporedivim koncentracijama alkohola. Umjereno konzumiranje alkohola djelotvorno ublažava stres i napetost i povećava osjećaj ugode", tvrdi.
Pivo i pivski trbuh
Je li zaista istina da osobe koje piju puno piva s vremenom razvijaju i takozvani pivski trbuh? Vranešić Bender tvrdi kako 35 opservacijskih i 12 eksperimentalnih studija nije pokazalo vezu između umjerene konzumacije piva i većih vrijednosti opsega struka, ali se pokazalo da osobe koje kupuju pivo češće kupuju i gotove obroke, margarin, maslac, kobasice, gazirana pića...
>>Zagrebačka pivnica Pivana obilježila Noć muzeja uz zanimljiva predavanja i kušanja piva
Hm, i ja popijem dvije, ajde dobro, tri, na dan. Litre. Trbuh nemam... A srce mi je ogromno...