Glasovit je po tome što pegla bore, ali botoks ima i tamnu stranu jer može umanjiti emocije tretirane osobe i time naštetiti njenom društvenom i emocionalnom životu. Botoksom smrznuto lice djeluje hladno, pa se, primjerice, sugovorniku koji priopćuje tužne novosti čini da je “botoksirana” osoba hladna i bez emocija, otkrilo je istraživanje.
“Ako osoba usporeno reagira na ono što joj se govori, to ljudi znaju protumačiti kao nedostatak suosjećanja ili interesa”, kaže psiholog David Havas s University of Wisconsin-Madison.
Nadalje, smatra se da nesposobnost da se vidljivo izrazi povezanost ili suosjećanje zaista vodi u umrtljivanje emocionalnih reakcija i time negativno utječe na dugoročan razvoj osjećaja osobe koja se podvrgla botoksu.
Sprečavanje ekspresije lica smanjuje doživljaj osjećaja, nastavlja David Havas. U istraživanju se mjerilo koliko brzo treba četrdesetorici volontera da reagiraju na emocionalne izjave, prije i poslije ubrizgavanja injekcije botoksa.
Značajno duže vrijeme za reakciju trebalo je onima koji su primili botoks. Emocije jednostavno ne registriraju tako brzo kad su im mišići za tugu i ljutnju paralizirani.
Ovo je prvo istraživanje koje sugerira da botoks utječe na sposobnost razumijevanja emocionalnog sadržaja jezika.