ZDRAVA KRAVA

Četiri metode protiv pušenja

cigareta
AFP
11.03.2011.
u 09:00

Kod prestanka pušenja, pomoći ti mogu i nikotinski flasteri, električne cigarete, nenikotinski lijek ili alternativne metode, piše Zdrava krava

Kod prestanka pušenja pomoći ti mogu i nikotinski flasteri, električne cigarete, ne-nikotinski lijek ili alternativne metode, piše Zdrava krava. Pročitaj naš prijedlog metoda za prestanak pušenja i zapamti koju god metodu odabrao, za uspjeh je presudna vlastita volja i samomotivacija

Nikotinski flasteri

Nikotinski flasteri se već nekoliko godina prodaju u našim ljekarnama kao pomoć pri odvikavanju od pušenja, a riječ je o samoljepljivim flasterima koji se lijepe na kožu i postupno otpuštaju nikotin u tijelo. Za razliku od duhanskog dima, koji nikotin "ekspresno" šalje u krv preko sluznice pluća, nikotinskom flasteru trebaju tri sata da počne djelovati. Flaster djeluje tako da nadomjesti količinu nikotina koju obično udišeš cigaretama.

Nikotin se postupno otpušta, ali njegove razine u krvi su stalne. Ovisno o tipu flastera, koristi se 6 do 10 tjedana, a ne bi se trebali koristiti duže od tri mjeseca.

Kako se stavljaju na kožu?

Flasteri se lijepe na čisto, suho mjesto na koži gdje nema dlačica, jednom dnevno, najbolje ujutro (ovisno o preporuci na proizvodu, mogu se držati 24 ili 16 sati). Važno je napomenuti da moraš slijediti upute na proizvodu i pravilno koristiti nikotinske flastere kako bi bili efikasni i pomogli ti da prestaneš pušiti. Kupiti ih možeš u gotovo svim ljekarnama.

Električne cigarete

Električna cigareta je kao učinkovita pomoć pri prestanku pušenja pravih cigareta postala vrlo popularna u svijetu, a sve češće se može vidjeti i u našim kafićima. Pušenjem električnih cigareta s nikotinskim filerima pušači mogu zadovoljiti svoju potrebu za nikotinom, ali i potrebu da nešto drže u rukama, tj. u ustima.

Električna cigareta omogućuje pušenje bez štetnih posljedica na zdravlje pušača i osoba u njegovoj blizini jer za razliku od duhanskog dima, vodena para koja se uvlači iz električnih cigareta ne sadržava katran, ugljični monoksid ni druge štetne sastojke koji nastaju sagorijevanjem duhana. Električne cigarete mogu se pušiti na svim javnim mjestima, uključujući ona gdje je pušenje inače zabranjeno. Mogu se pušiti i na radnom mjestu jer nema dima niti neugodnih mirisa.

Iskustvo korisnika

Koliko su mu pomogle električne cigarete, pitali smo Nevena Dubravčića, vlasnika i kreativnog direktora kreativne agencije Nukleus.

'Električnu cigaretu koristim već pola godine jer zadovoljava moju potrebu da stalno imam nešto u rukama. Pomaže mi da smanjim broj pravih cigareta, te kod švercanja u kafićima i restoranima gdje je pušenje zabranjeno. Iako nisam u potpunosti prestao pušiti, od kada imam električnu cigaretu, manje pušim prave cigarete, što je dobro jer je manje štetna za zdravlje , a osim nikotina nema niti jedan štetan sastojak'.

'Ja bi ju nazvao gadgetom, a da mi je netko prije deset godina rekao da ću cigaretu puniti preko usb-a, mislio bih da je lud', ispričao je Neven Dubravčić.

Više informacija o električnim cigaretama možeš saznati na www.e-cigarete.net

Lijek protiv ovisnosti

Vareniklin, lijek za liječenje nikotinske ovisnosti tržišnog imena Champix, u Hrvatskoj se može kupiti u ljekarnama uz predočenje privatnog liječničkog recepta. Preporučuje se uzimati ga 12 tjedana i cijena za cijelo to razdoblje je 2500 kuna, slično kao da popušiš 30 cigareta dnevno u istom razdoblju.

Riječ je o ne-nikotinskom lijeku koji djeluje specifično na nikotinske receptore u mozgu. To su receptori na koji se veže nikotin i potiče lučenje hormona zadovoljstva dopamina.

Champix se umjesto nikotina veže na iste receptore, ali samo na svaki drugi, te potiče lučenje dvostruko manje količine dopamina nego prilikom pušenja, ali ako se zapali cigareta, nikotin se nema za što vezati pa nema ni uobičajenog zadovoljstva. Također umanjuje želju za cigaretom i olakšava simptome apstinencijske krize, koje bi izazvao nedostatak nikotina u mozgu.

Najčešća nuspojava je mučnina, rjeđe se pojavljuju glavobolja, poteškoće sa snom, promjene okusa, povraćanje, bolovi u trbuhu, zatvor, a postoje upozorenja i da u nekim slučajevima izaziva promjene raspoloženja, depresiju i suicidalne misli.

Alternativa: akupresura

Prije nekoliko godina popularnost je kod nas stekao i jedan alternativni tretman protiv pušenja. Riječ je o posebnom tretmanu akupresure koji izvodi magistar kiropraktike Petar Zanki, koji se osam godina školovao u budističkom samostanu u Koreji, a već zadnjih 15-ak godina ima svoju ordinaciju u Trogiru.

Kod njega su na odvikavanju od cigareta bile i mnoge poznate osobe, uključujući Tonyja Cetinskog, koji je nakon toga mnogim svojim prijateljima i kolegama preporučivao isti tretman.

Tako su na tretmanu kod mr. Zankija bili i Tonyjeva supruga i menadžerica Ivana Nobilo, glumac Željko Vukmirica i pjevač Sandi Cenov.

Za odvikavanje od pušenja navodno je dovoljan samo jedan ovakav tretman, koji se sastoji od stimulacije određenih akupresurnih točaka na vratu, nakon što osoba na tretmanu udahne dim cigarete.

Nekima je tretman neugodan jer zbog pritiska na te točke na vratu automatski padnu u san, pa ih terapeut budi kako bi postupak ponovio još nekoliko puta. To na kraju izazove gađenje prema pušenju, pa većina osobe koje su bile na tretmanu barem nekoliko godina poslije njega nisu pušile.

Cijeli specijal o nepušenju pročitajte na zdravakrava.hr.

Komentara 1

LI
liliZG
11:59 11.03.2011.

Prva i najsigurnija metoda je NEMOJTE NI POČETI PUŠITI..............

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?