Ušni vosak kombinacija je cerumena, koji proizvode lojne žlijezde da bi koža u uhu ostala vlažna, i mrtvih stanica kože koje odbacuje slušni kanal.
Uši su "dizajnirane" na način da se same čiste tako da izbacuju cerumen iz kanala, a guranjem štapića u uši narušavamo tu "ravnotežu" i to može čak i uzrokovati da se pojača proizvodnja cerumena.
Osim toga, pokušajem da ušni kanal očistimo štapićima za uši možemo napraviti suprotno, odnosno pogurati u kanal cerumen te kroz takve redovne radnje s vremenom možemo napraviti "čep" koji u konačnici mora ukloniti liječnik, pojasnila je za portal Women`s Health otorinolaringologinja i docentica Medicinskog fakulteta Sveučilišta Weill Cornell, Maria Suurna.
Ne samo da ušni vosak sprečava nakupljanje prašine i prljavštine oko bubnjića, već pruža i antibakterijsku zaštitu te podmazuje uho. Jednom kada se ušni vosak osuši, svako gibanje čeljusti pomaže u pomicanju ušnoga voska prema van.
Ne ispirati s vodom
Svakako bi trebalo izbjegavati i čistiti uši na način da uz pomoć štrcaljke špricate u uho vodu, napominje Suurna. Iako to zvuči kao sigurna metoda za ispiranje voska, voda može ostati "zarobljena" iza cerumena i uzrokovati da on nabubri zbog vlage i stvori problem.
Ipak, postoji nešto što možete sami napraviti kod kuće. Stavite kap ili dvije vodikovog peroksida u uho 10 minuta prije tuširanja. Peroksid će rastopiti cerumen i nečistoće te će se tijekom tuširanja isprati, poručuju liječnici. Ovo možete napraviti jednom mjesečno. Ako je vaša koža oko slušnog kanala suha te se stoga cerumen pojačano luči u ušnom kanalu, kapnite nekoliko kapi mineralnih ulja svaki dan u uho kako bi kanal održali vlažnim. To je kao kada stavljate losion na kožu.
Treba biti oprezan ako ste imali ikakve operacije ušiju ili rupu u bubnjiću, u tom slučaju ništa od ovoga nemojte raditi, već se posavjetujte sa svojim liječnikom.
>>7 situacija u kojima će vam štapići za uši doći kao naručeni
Zašto već ne zabrane te štapiće za uši kada su toliko opasni.