Psihologinja Jennifer A. Powell-Lunder sastavila je za portal Galtime nekoliko savjeta kako djeci priuštiti darove, a ne se istrošiti i pritom djecu ne razmaziti.
Djeca moraju cijeniti ono što su dobila, stoga ih ne treba obasipati s previše poklona jer svaki pojedinačni izgubi smisao. Ako djeca dobiju sve nemaju se više čemu radovati. Isto tako djecu morate naučiti pravom smislu blagdana (što zasigurno nije da dobije sve što želi) a to su radost, veselje i toplina doma.
Manje je više...
Roditelji bi se svakako trebali pridržavati budžeta i ne pretjerano trošiti, pogotovo zato što nije situacija za razmetanje.
Nemojte zato upasti u zamku kada djeca pomišljaju da uvijek mogu sve dobiti, pa kad određenu stvar ne dobiju nastupa razočarenje. Ukažite mu na poklone koje je dobilo, a ne na ono što nije.
1. Napravite plan potrošnje i držite ga se te si nemojte priuštiti da se tri mjeseca nakon blagdana vraćate iz minusa.
2. Pitajte djecu što žele a nemojte samo trošiti. Pritom vam može pomoći trik s pismom Djedu Mrazu, a poklon će ond aviše cijeniti.
3. Jedan poklon sastavljen od više dijelova originalno zamotajte tako što ćete svaki dio zamotati posebno. Tako će dijete otkrivajući spajati poklon u jedno što može dodati na uzbuđenju i uživanju u tom poklonu.
4. Pokon za cijelu obitelj može uključivati neku društvenu igru kojoj će se radovati cijela obitelj, a zaigrati je možete odmah nakon otvaranja.
5. Ohrabrite dijete da daruje, stoga mu predložite da odvoji dio svog novca za kupnju potrepština za neku udrugu.
6. Zamatanje poklona i pisnje čestitki izvrstan je način na koji djetetzu možete ukazati na važnost darivanja ne samo primanja.
7. Blagdani nisu važni samo zbog poklona i to također morate naučiti svoju djecu kao i naviku da sudjeluju u obiteljskoj tradiciji. Uključite djecu u ukrašavanje doma, i kićenje bora, te pripremu božićnih kolača.
8. Osmislite novu tradiciju, primjerice, odvajanje igračaka i odjeće za djecu kojoj treba. To stavlja naglasak na davanje za vrijeme blagdana i djeci pruža vrijedan obrazac ponašanja.