Najnovija su istraživanja pokazala da čak ni tjelovježba ne pomaže u učinkovitoj borbi s depresijom, već u tom stanju ipak najbolje pomaže klasična psihoterapija. No, znanstvenici su otkrili da bi telefonski razgovor sa stručnom osobom mogao postati najučinkovitija terapija u borbi protiv četvrte po redu najraširenije bolesti u svijetu. Dakle, idealno za ljude koji su vremenski ili financijski ograničeni ili imaju prenatrpan dnevni raspored.
– Mnogi terapeuti kažu da, ako ne pogledaju nekome u oči, ne mogu s njim razgovarati. Međutim, kognitivno-bihevioralna terapija vrlo je konkretan tip terapije koji se može provoditi na više načina – kaže Joyce Ho sa sveučilišta Northwestern.
Kognitivno-bihevioralna terapija vrsta je savjetovanja u svrhu poboljšanja mentalnog zdravlja, a u razgovoru sa stručnom osobom mogu se prepoznati negativni obrasci ponašanja te razvijati oni koji pojedincu koriste. Studija je obuhvatila više od 300 pacijenata od kojih je polovica primala terapiju "oči u oči", dok je druga polovica s terapeutom razgovarala telefonom. Sveukupno, 20 posto "telefonskih pacijenata" na kraju je odustalo od terapije te 30 posto "običnih" pacijenata. Pokazalo se da razgovor telefonom lakše zadržava pacijente u tretmanu, što je vrlo važno u početnim mjesecima terapije.
– Telefon je svima dostupan i imaju ga svi. I relativno je lako podignuti slušalicu – zaključio je Ho.
Iako autori studije naglašavaju da je terapija "licem u lice" jednako učinkovita kao i telefonska, rezultati su pokazali da su nakon šest mjeseci terapije kod pacijenata koji su posjećivali psihološke centre zabilježene veće promjene u ponašanju.
lobotomija je najučinkovitija.