Već na prvi spomen dijete mnogi će se zgroziti i pomisliti na gladovanje s jednim jedinim ciljem - izgubiti kilograme. No, činjenica je da različiti načini prehrane mogu biti iznimno korisni i zdravi, posebno kao prevencija u slučaju bolesti.
Jednom od takvih načina prehrane, kineskoj verziji, pribjegao je nedavno i bivši američki predsjednik Bill Clinton. Iako je s dijetom započeo na poticaj svoje kćeri Chelsea Clinton, da se dovede u red prije nego je isprati do oltara, novi način prehrane neočekivano mu se svidio. "Skinuo" je gotovo sedam kilograma i vratio se na fakultetsku kilažu, a osim toga, takav način prehrane koristi mu najviše upravo zbog problema sa srcem. Billu Clintonu, naime, ove su godine ugradili stent, metalnu mrežicu koja širi krvnu žilu i omogućuje protok krvi kroz nju. Kod začepljenih krvnih žila, dokazano je, primjerena prehrana može biti izvrsna prevencija od daljnjeg razvoja bolesti.
Dok se srčane bolesti češće javljaju kod muškaraca, žene se suočavaju s rakom dojke. Kao prevenciju za ovu bolest način prehrane osmislila je dr. Mary Flynn, a prema njoj iz prehrane valja ponajprije izostaviti crveno meso.
No, bez obzira na to imate li problema s nekom od ovih bolesti ili ne, ovi načini prehrane mogu vam isključivo koristiti jer će u vaš organizam unijeti ravnotežu te ukloniti višak kilograma.
Kineska dijeta kao prevencija za bolesti srca
Kineska dijeta, ili kineski način prehrane, potječe iz knjige "The China Study", priznatog nutricionista dr. T. Colina Campbella. Ova knjiga iznimno je cijenjena među stručnjacima upravo zbog svojih zdravih učinaka. Primjenom savjeta i prehrane može se drastično smanjiti rizik od raka, dijabetesa, srčanih bolesti i pretilosti. Ključno je napraviti razliku između prehrane poznate iz kineskih restorana brze prehrane, jer zdrava kineska dijeta nema veze s njom. Bitno je jesti što više svježeg povrća i voća ili kuhanog na vatri sa što manje masti.
U malim količinama poželjno je ubaciti u prehranu nemasno meso i ribu. Meso se također priprema na pari ili pirja, a nikako ne prži. Sukladno kineskom načinu razmišljanja da biljke mogu uvelike utjecati na organizam, poželjno je konzumirati dosta čaja - najbolje bijelog, žutog i zelenog. Čaj je bogat fitokemikalijama, a valja ga konzumirati više puta dnevno. Pripazite ipak da čaj pijete bez šećera. Slatkiši su u ovakvom načinu prehrane nepoželjni.
Glavni izvor proteina ovdje su soja, perad, riba i mahunarke.
U ovoj dijeti, pojašnjava nutricionist Nenad Bratković, namirnice se biraju prema zakonitostima yina i yanga, odnosno prema energetskom potencijalu koji imaju na tijelo. Izrazito je bitna, dodaje, probava, pa prehrana mora biti lagana, kako bi se omogućilo funkcioniranje svih organskih sustava, a ponajprije želuca, crijeva i jetre.
Prehrana kao prevencija od raka dojke
Na temelju svog 25-godišnjeg istraživanja, nutricionistica dr. Mary Flynn objavila je u knjizi "The Pink Ribbon Diet" način prehrane kojim se žene mogu boriti protiv raka dojke, odnosno prevenirati ovu bolest dok su zdrave.
Dijeta ponajprije služi za mršavljenje budući da je višak kilograma jedan od poznatih rizika za rak dojke. No, gubljenje kilograma tek je polovica bitke protiv raka. Ključno je smanjiti biomarkere za rak, odnosno proteine, te tvari u krvi koje povećavaju rizik. Za razliku od uobičajenih dijeta s niskom količinom masti, ovaj način prehrane relativno je bogat zdravim masnoćama. Treba paziti na omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina te povećati unos prvih (plava riba, bućino ulje, maslinovo ulje, orašasti plodovi), a smanjiti drugih (margarin, crveno meso, slatkiši).
Ono što morate izbjegavati je crveno meso te meso općenito, pa čak i perad, ali i morske plodove, i to posebno tijekom prva dva tjedna dijete. Prema riječima dr. Flynn, meso i morski plodovi nisu štetni, ali vam - ne trebaju. Štoviše, meso može poništiti dobre učinke ove dijete.
Treba svakako smanjiti unos aditiva u prehrani (industrijski proizvedene hrane) te jednostavnih šećera (slatkiši, slatki sokovi). Preporučljivo je konzumirati, dodaje nutricionist Nenad Bratković, soju i sojine proizvode, tofu, tempeh te mahunarke. Mliječne proizvode povremeno je poželjno zamijeniti veganskim alternativama.
Dijete za borbu s rakom dojke i srčanim bolestima
Ispravnom prehranom može se stati na put srčanim bolestima te uvelike smanjiti rizik od raka dojke u žena.
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
kad budemo kao Kinezi radili za šaku riže onda nam dijeta ni ne treba