Djeca uživaju u kreativnosti

Dobra organizacija pola je učenja. Imamo super savjete kako organizirati radni stol školarca

Foto: Shutterstock
1/2
12.10.2023.
u 09:38

Školska godina je na svome početku, a za dobru motivaciju, najvažniji je i dobar start. Kako bi vaše dijete krenulo u nove radne pobjede, važno je prije svega osigurati mu adekvatan radni prostor u kojem će se osjećati ugodno te koji mu neće biti distrakcija, nego poticaj na učenje. Pa krenimo…

Kako biste sa svojim školarcem prošli još jedan razred sa što manje obostranih frustracija, na učenje treba gledati kao na izazov koji može donijeti mnoštvo benefita, kao što je uspješno svladavanje novih vještina, ali i kao način da bolje upoznate svoje dijete, da učinite vaš odnos kvalitetnijim i podignete ga na novu razinu, i ono što je jednako važno – da dijete kroz proces učenja postane samostalnije, organiziranje i spremnije za budući život. Jer, što je drugo školovanje nego priprema za odrasli život u kojem su presudni faktori za postizanje zadovoljstva i uspješnosti – samopouzdanje, osjećaj samovrijednosti i sposobnost organizacije.

Stoga, učenje kod kuće i izvršavanje školskih zadaća nisu samo način da dijete uspješno završi svoje školovanje već su i izvrstan poligon za vježbanje mnogih vještina koje koristimo u odrasloj životnoj dobi.

Pozitivan stav prema obrazovanju

Kad je riječ o učenju i školi, nažalost, većina mališana svoje obrazovanje doživljava kao oblik kontrole kroz koju netko drugi upravlja njihovim interesima, vremenom i voljom. I upravo zbog toga oni najčešće gube motivaciju za učenje. No kako djetetu pomoći da promijeni stav prema učenju i, umjesto da pokazuje otpor i svakodnevno gunđanje, bude motivirano na učenje?

Da, važno je voditi djecu kroz proces učenja, ali jednako je važno dopustiti im da sami kontroliraju svoje učenje. Prepustiti im da polako grade svoju samostalnost i donose odluke, za čiju će realizaciju sami biti odgovorni. Roditelj bi u ovome procesu trebao biti podrška, osoba za razgovor i usmjeravanje prema nekom, određenome cilju. Bez obzira je li kod kuće ili u učionici, omogućite djetetu da ima izravan utjecaj na svoje izbore.

Kako bi se dijete učilo samostalnosti i odgovornosti, i na tome putu gradilo svoje samopouzdanje, potrebno je dopustiti mu da bude aktivni sudionik učenja, odnosno da i samo donosi neke odluke. Za početak, ove odluke neka budu vezane uz izbor izvanškolskih aktivnosti i interesa, organizaciju vremena za učenje i sudjelovanje u organizaciji vlastitoga radnog prostora. Već time, djetetu otvarate vrata da postane samostalno i odgovorno za svoje odluke.

Foto: Shutterstock

S djetetom organizirajte njegov radni prostor

Čist i organiziran prostor otvara mogućnost za bolju organizaciju rada i bolje fokusiranje na rad i učenje. Ako je prostor zatrpan nepotrebnim stvarima, ako dijete obavlja svoje radne zadatke svaki put na drugome mjestu, s hrpu stvari oko sebe koje mu odvlače pozornost, njegov će mozak biti u distrakciji, obrađivat će nepotrebne podatke i svoju “radnu” memoriju trošiti na obradu informacija koje su sporedne u procesu učenja.

No, kao što smo već istaknuli, važno je dijete uključiti u sve faze učenja pa tako i u ovu pripremnu, ali važnu fazu – organizaciju prostora i radnog stola. Na ovaj način ono dobiva priliku samo prilagoditi prostor svojim misaonim procesima.

Dijete ne mora imati svoju sobu, dovoljno je da mu uredite kutak po njegovim vlastitim pravilima, s obzirom na njegove afinitete i interese. Ako je sklonije umjetničkom izražavanju, dobro je da unutar toga prostora ima policu ili ladicu s kreativnim priborom kako bi se tijekom stanke u učenju odmorilo na kreativan način. Ako je vaš mališan “graditelj” ili “znatiželjni znanstvenik”, omogućite mu da ima pristup omiljenim knjigama, materijalima i ljepilu pomoću kojih može složiti svoje kreacije. No sve ove kreativne alate možda iskoristi i u svladavanju[MK1]  školskoga gradiva. Zajedno tražite detalje kojima ćete obogatiti radni prostor, od organizatora, kao što su razni pretinci i kutije, do kreativnog pribora, a dijete neka ima glavnu ulogu u njihovu pozicioniranju u radnoj okolini.

Nekoliko trikova za bolju organizaciju prostora

Ako je horizontalna površina stola ograničena, krenite u vertikalnu organizaciju. Koristite zidni prostor i police kako biste omogućili preglednost radnog prostora. Nabavite nekoliko posebnih spremnika u koje ćete posložiti bojice, flomastere, ljepilo, olovke, šestar, ravnala, a koje ćete posložiti po policama. Važno je da sve bude nadohvat ruke djetetu. Odvojite bilježnice i knjige po predmetima i sortirajte na način da dijete samo može dalje brinuti o urednosti prostora.

Na stolu, radne knjige, bilježnice, laptop, tablet ili kompjutor također trebaju imati svoje mjesto. Neka dijete samo odredi njihov raspored, što će kod njega stvoriti osjećaj da je to isključivo njegovo mjesto i da je ono odgovorno za njega.  

Organizacija vremena

Sada, kada imate čist prostor, treba organizirati i vrijeme kako bi svi zadaci bili obavljeni. Dobro je da iznad radnoga stola postavite ploču na koju ćete zajedno s djetetom moći zabilježiti obaveze, testove, ispitivanja, raspored izvanškolskih aktivnosti i sl.

Djeca uživaju u kreativnosti stoga zajedno sami napravite planer s aktivnostima. Na papir formata A3 iscrtajte kolone za 7 dana u tjednu. Za svaki dan izrežite po jedan oblik i odaberite drugu boju te napišite o kojem je danu riječ. Potom oblike zalijepite po danima u odgovarajuće kolone. Ako je jedan tjedan škola ujutro, a drugi poslijepodne, stavite 14 kolona kako biste ispunili oba tjedna. Za svaki dan jednom bojom označite vrijeme tijekom kojega je dijete u školi.

Potom, opet papirićima u bojama označite aktivnosti i vrijeme planirano za zadaće i zalijepite u planer prema danima. Na ovaj će način dijete učiti samo planirati i orijentirati se u vremenu, a imat će prilike i organizirati i manevrirati vremenom za učenje ili igru ili slobodne aktivnosti.

Zapamtite, prepustite djetetu vodstvo, a vi budite samo nježan savjetnik koji ukazuje na mogućnosti. Želimo vam sretnu, organiziranu i uspješnu novu školsku godinu!

Foto: UHU

 

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije