Šećernu bolest nazivaju globalnom epidemijom suvremenog društva. Uzrok konstantnom rastu broja oboljelih pronalazimo u promjeni načina života. Manjak tjelesne aktivnosti i konzumacija hrane koja obiluje kalorijama, a ima nisku hranjivu vrijednost doprinose pojavi dijabetesa tipa 2. Edukacija obitelji i oboljelih jedan je od važnijih načina prevencije pojave dijabetesa te podiže kvalitetu života s ovom bolesti.
U borbi protiv šećerne bolesti donosimo vam 10 savjeta.
1. Jedite umjereno i uravnoteženo, bez pretjerivanja s unosom ugljikohidrata
2. Odvojite svaki dan barem pola sata tjelesne aktivnosti po vlastitoj želji i mogućnostima.
3. Održavajte stabilnu tjelesnu težinu. Ukoliko ste u kategoriji prekomjerne tjelesne težine ili ste pretili, smršavite!
4. Ne preskačite obroke!
5. Kontrolirajte stres. Bolje se organizirajte te krenite i ranije ako je potrebno da biste stigli na vrijeme na posao, važan poslovni sastanak ili u kino.
6. Izbjegavajte namirnice s visokim glikemijskim indeksom.
7. Raspitajte se unutar obitelji o postojanju šećerne bolesti. Pozitivna obiteljska anamneza značajno povećava vjerojatnost obolijevanja od šećerne bolesti tipa 2.
8. Redovito spavajte. Kvalitetan odmor i san jedan je od ključnih elemenata za dobro opće zdravlje pa i za prevenciju šećerne bolesti.
9. Odazovite se na preventivne javnozdravstvene akcije, bez čekanja i za čas saznate kolika vam je razina šećera u krvi (glukoze) i koliko je krvni tlak.
10. Učinite preventivni liječnički pregled i barem osnovne laboratorijske pretrage poput kompletne krvne slike (KKS) i biokemije.
U prilogu ‘Život s dijabetesom’ čitajte o povezanosti kardiovaskularnih bolesti s dijabetesom i doznajte koji je ključ u prevenciji pojave kroničnih komplikacija.
Poseban prilog na dar uz Večernji potražite u ponedjeljak 14. studenog.