SRCE JADRANA

Eksplozija emocija: Gdje srce jače tuče i uvijek vas nazad vuče

srce Jadrana
Foto: Shutterstock
1/7
02.11.2022.
u 14:50

Počnete li "čitati" splitsko-dalmatinsku storiju, ostat ćete bez daha jer će vas osvojiti. Saznat ćete da ljubav na prvi pogled doista postoji.

Kad u razgovoru objašnjavajući nešto što ne mora biti tako kažemo "pa nije u kamenu upisano" - to nije uvijek točno. Posebno ako posjetimo srce Jadrana – srednju Dalmaciju. Tu je povijest na svakom koraku, vodi nas kroz stoljeća i možemo doista "čitati" kulturnu baštinu zapisanu u kamenu. U najvećem gradu na obali - Splitu i njegovoj rivijeri, Trogiru, preko sedam kaštela, Solinu, makarskoj rivijeri - hrvatskoj "Azurnoj obali", pa do Omiša i otoka koračat ćete kroz stoljeća kulture i upijati duh nekih tako davnih vremena. Malo gdje postoje tako očuvani spomenici, palače, bedemi, a sve to uz obalu koju ni najbolji slikari ne bi mogli vjerno očarati. Tirkizna boja mora nigdje nije tako lijepa, ni zrak nigdje ne miriše tako posebno, tako dalmatinski. Aromaterapija na svakom koraku jer isprepliću se mirisi lavande, smilja, borovine, a uživat ćete u tim opojnim mirisima dok gledate "pravi" život Dalmacije uspinjući se uskim, kamenim uličicama pitoresknih gradova i šarmantnih gradića. Tu tako posebnu vibru moguće je osjetiti samo tu u malim i velikim "mistima" koja pričaju neku drugu storiju. A ako doista želite upoznati nešto drugačije, osobito i autentično, iskoristite svoj boravak u srcu Jadrana i odvojite nešto vremena za posjet zaleđu, još jednom važnom dijelu promotivne kampanje Hrvatske turističke zajednice „Doživi domaće. Istraži ruralnu Hrvatsku!“.

Carstvo voda, polja i kamena

Nedaleko Splita grad je Trilj. Smješten u carstvu voda, polja i kamena, što ga je i odredilo. Nazivaju ga "grad mostova" jer je utemeljen kod najvažnijeg prijelaza preko rijeke Cetine. Impresivna ljepota te rijeke i planina Kamešnica daju mu svojevrsni pečat jer nemoguće je odvojiti pogled od te prirodne ljepote. Tu je i izvor rječice Grab i gornji dio toka s mlinicama koje dolaze vidjeti turisti sa svih kontinenata. Po izvoru su mlinice dobile ime Grabske. Najstarije potječu iz 17. stoljeća. Zaštićeno su kulturno dobro. Kako se nekada živjelo dočarat će vam tamošnja tradicijska arhitektura, kao i kako se brašno melje "po starinski" jer neki mlinovi rade i danas. U blizini je i kameni most s kojeg se pruža pogled na slap. Kažu domaćini da kad sjednete na most i pogledate oko sebe, sve brige nestaju. Samo uživate u netaknutoj prirodi i osjećate se tako drugačije, tako relaksirano. Po mnogočemu je još Trilj osobit. U tom gradu tradicije neizostavno odredište je tvrđava Čačvina. Sagrađena na više od 700 metara visine, bila je “čuvarica” najkraćeg puta iz srednjovjekovnog Splita prema Bosni. Spominje se još u 14. stoljeću. Zaštićeno je kulturno dobro, a sastoji se od dvije kule između kojih je neobično, izduženo dvorište. I bunar u tom prostoru još je očuvan. U tom kraju svakako treba obići rimski legijski logor Tilurij. Na desnoj obali Cetine, na visoravni ponad Trilja, bio je jedno od najvažnijih vojnih središta rimske provincije Dalmacije. U današnje je vrijeme antička naseobina prekrivena dijelom sela Gardun. Još uvijek je dobro vidljiv dio bedema. Na tom su području pronađeni brojni vrijedni predmeti iz rimskog vremena: luksuzne keramičke i staklene posude, nakit, primjerci oružja, vojne opreme, novca, ulomci natpisa i skulpture. Kad obiđete triljske posebnosti, počastite se specijalitetom – brudetom od žaba koji će razmaziti vaše nepce. Uz antički kruh, desert – tortu padišpanj i čašu domaćeg vina okus Trilja nikada nećete zaboraviti.

Trilj, Grabske mlinice
Foto: HTZ

Tajne koje skriva Vrgorac

Na sam spomen Vrgorca mnogima od nas prva su asocijacija jagode. Tako slatke, sočne i drugačije, čim se pojave na tržnicama morskog i kontinentalnog dijela Hrvatske - razgrabe se. Ali jagode nisu glavni brend vrgoračkog kraja. Primat zauzimaju dalmatinski pršut i vina. To nije neobično jer je to poljoprivredni kraj, a proizvodi se najviše pršuta u cijeloj Hrvatskoj. Ponosni proizvođači kažu da samo njihov pršut miriše na Dalmaciju - sol, more, borove i buru. A grad Vrgorac je poznat i po dobrom vinu. U toj zelenoj oazi dalmatinskog krša, ispod planinskih masiva, protiče rječica Matica. Slikovito prirodno okružje skriva tri polja - Buninu, Rastok i Vrgorsko, zvano Jezero. Područje je to gdje caruju nepregledni vinogradi, voćnjaci, vrtovi i maslinici. Vrijedne težačke ruke neprestano ih obrađuju, proširuju nasade i čuvaju tradicionalne domaće proizvode. Njihova su vina nadaleko poznata i doista su postala brend. Zato je toliko istinit zapis najvećeg hrvatskog pjesnika Tina Ujevića o svom rodnom Vrgorcu: "„Moja je kolijevka bila puna čarolije, mjesečevih vragolija i čaranja, pređe priča, basna i gatka, maštovite zagonetnosti“. Jedna od vrgoračkih čarolija je i etno selo Kokorići. U podnožju brda Rilić, Kokorići su idilično mjesto za potpuno opuštanje. Razgledate li tamošnju etno zbirku odlutat ćete u neka davna, zaboravljena vremena. Selo je to koje je drugačije od svih obližnjih jer sadrži prebogatu kulturno povijesnu baštinu. Provjerite! Brojni turisti dolaze u taj kraj zbog svega što mogu razgledati. Ili možda zbog poznatog afrodizijaka? Ondje se, naime, ispija bikla – mješavina vina i kozjeg mlijeka za koju se vjeruje da je moćan afrodizijak.

U Vrgorcu caruju vinogradi, voćnjaci, vrtovi i maslinici
Foto: Shutterstock

Hajdučkim stopama do hajdučke trave

Život prave Dalmatinske Zagore osjetit ćete u najsjevernijem dijelu županije – posjetite li grad Vrliku. Toliko poseban sa submediteranskom i kontinentalnom planinskom klimom ugodno je mjesto boravka, a savršen za osobe s respiratornim smetnjama. Taj mali gradić može pružiti velika iznenađenja – okružen masivnim planinama i netaknutom prirodom, gdje je moguće pronaći više od tisuću vrsta bilja i životinja, očarat će sve koji žele i znaju uživati u savršenstvu prirodnih ljepota.

Vrlika, mali gradić smješten u Dalmatinskoj Zagori, okružen je impresivnim planinama i netaknutom prirodom. Ako uživate u rekreaciji na svježem zraku, a pritom vas zanima i povijesna i kulturna baština, na pravom ste mjestu. Folklor i narodne pjesme Vrlike bili su inspiracija skladatelju Jakovu Gotovcu za operu „Ero s onoga svijeta“, a „Nijemo kolo“ upisano je u registar svjetske kulturne baštine. I danas se pleše na raznim manifestacijama. Na obroncima Dinare i Svilaja skrivali su se hajduci boreći se s Turcima. Ako krenete tim planinskim stazama zasigurno ćete naići na ljekovitu biljku stolisnik. Nekad je hajducima služila za vidanje rana pa je danas poznata pod nazivom „hajdučka trava“. Domaćini će vas osvojiti širokim osmijehom, možda vam i zapjevati, ali oduševit će vas gastro ponudom. Sir, pršut i meso s ražnja neodoljivog su ukusa. A kad probate popularne vrličke uštipke, znat ćete zašto se o njima uvijek priča i piše. Dobro vino još je jedna posebnost. Nije ni čudo – jer okolica je prepuna vinograda koje od pamtivijeka obrađuju Vrličani pa su i brojne kušaonice u tom kraju. Proizvode i razne vrste voćnih rakija i likera koje turisti rado kupuju jer takav okus ne može se nigdje naći.

Vrlika, izvor rijeke Cetine
Foto: Shutterstock

Zavodnik u srcu Zagore

Kažu stariji – barem jednom u životu svatko treba posjetiti Sinj. Toliko neobičnosti isprepliću se na tom prostoru. Tek 30 kilometara od mora, smješten u kotlini, a ponad grada nadvile su se zadivljujuće planine Kamešnica, Svilaja i Dinara. „Čuvarice“ grada i svaka drugačija, kamenita, zelena, strme, a ponegdje i pitome, privlačne penjačima i šetačima. Ali i riznice biljnog i životinjskog svijeta. Cetinska se krajina diči poviješću o kojoj se mnogo može naučiti u nekom od muzeja ili galerija, a neizostavno treba posjetiti Alkarske dvore s Muzejom Sinjske alke. Smješten u mletačkom kvartiru – vojarni za smještaj konjice – otvoren je 2015. godine uoči tri stoljeća postojanja Viteškog alkarskog društva. Eksponati će zadiviti svakog, a posebno prikaz alkarske povorke i rekonstrukcija bitke pod Sinjem iz 1715. godine. U multimedijalnom okruženju posjetitelji mogu doživjeti slavnu bitku. Posebnošću se izdvaja i Muzej Cetinske krajine. Izloženi su brojni vrijedni eksponati pronađeni u mulju krške ljepotice Cetine ili na njenim obalama i okolnim planinama. I Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske odredište je mnogih turista iz cijelog svijeta. Mnogi nastoje doći u kolovozu pa nazočiti i Sinjskoj alci, ali tijekom cijele je godine Sinj je popularna turistička destinacija. Mnogo je i objekata za smještaj – hotela, privatnih kuća, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva, gdje ćete imati priliku kušati autohtonu hranu i probati birana vina iz tamošnjih vinograda. I doći ponovno jer niste stigli obići ni pola planiranog.

Sinjska alka
Foto: Shutterstock

Vukodlaci protiv Vilenjaka važniji od Lige prvaka

Na jugu Hrvatske, na raskrižju Dalmatinske Zagore i Bosne i Hercegovine, smjestio se po svemu specifičan Imotski. Toliko prirodne ljepote, kažu stari zapisi, nema nigdje na svijetu. Ima obilježja primorskog grada zbog klime i arhitekture. Prvi se put spominje 950. godine. U 10. je stoljeću nastala tvrđava Topana koja i danas dominira gradom. Imala je važno strateško značenje, a danas je omiljeni vidikovac. U zagrljaju Biokova, Imotski je grad tajni i mistike koje turisti pokušavaju otkriti kroz sva godišnja doba. Posebna su atrakcija Crveno i Modro jezero, a za njih je vezano toliko legendi, koje domaćini tako rado pričaju. Podno Topane je Modro jezero za koje se kaže da ima 50 nijansi plave boje. Jedna od legendi vezana uz Modro jezero je i ona da u tamošnju Vilinsku pećinu nije kročila ljudska noga. Biste li se usudili provjeriti? Crveno jezero mistično je već na prvi pogled. Ime je dobilo po crvenim stijenama podno kojih se smjestilo. Jedno je od najdubljih u Europi. A da bi se spustilo do njega, potrebna je alpinistička oprema jer stijene ga tako ljubomorno čuvaju. Svakih nekoliko godina priroda se poigra pa Crveno jezero presuši. Tada je to najposebniji nogometni stadion na svijetu. Utakmicu igraju Vukodlaci protiv Vilenjaka, što je za Imoćane važnije od Lige prvaka.

Ključ Dalmacije

Ljubav na prvi posjet doživjet ćete ako odvojite vrijeme i za posjet Klisu. Općina je to u splitskom zaleđu, podno srednjovjekovne tvrđave. Tvrđava je jedan od simbola otpora u vrijeme prodora Turaka. Sagrađena na strmim liticama klanca između Mosora i Kozjaka s jednim prozorom prema moru, a drugim prema Zagori. Podno tvrđave nastalo je naselje Klis, dobivši ime baš po klisuri na kojoj je tvrđava. Bio je to prvi hrvatski glavni grad te kraljevska prijestolnica iz dinastije Trpimirovića. Zbog svog strateškog položaja nazivan je ključem Dalmacije i srcem Hrvatskog kraljevstva. Tijekom cijele godine turisti upijaju dah prošlosti i razgledavaju ostatke nekih starih vremena. A u blizini je i etno agro park Stella Croatica gdje je moguće posjetiti jedinstveni Muzej masline koji nudi cjelogodišnji doživljaj dalmatinske baštine. Osim pogona za proizvodnju tradicijskih slastica i etno-sela s etnografskom zbirkom tipičnog sela s maslinikom, vrtovima i aroma-parkom, gostima je u sklopu kompleksa na raspolaganju i prvi privatni botanički vrt.

Koliko bi još toga trebalo obići, teško je nabrojati. Ali svakako eko kompleks obitelji Škopljanac u istoimenom zaseoku u zaleđu Kaštela. U srcu sela je obnovljeno autohtono dalmatinsko selo sa dvadesetak kuća. Konobe, kamene kuće s kominom, pušnice mamac su za posjetitelje, a posljednjih su godina postali omiljeno mjesto za vjenčanja jer idilični ugođaj nikoga ne ostavlja ravnodušnim. U svako se godišnje doba događa nešto posebno, privlačno ljudima svih dobi.

Samo pola sata vožnje od Splita i deset minuta od Dugopolja, u naselju Kotlenice nalazi se špilja Vranjača. Mjesto je to gdje ćete upoznati mistični i čudesni svijet stalaktita i stalagmita, ali i podzemnih skulptura nastalih tisućljetnim djelovanjem vode. Špilja je u podnožju središnjeg dijela Mosora i biser je prirode krškog kraja. Zaštićen je geomorfološki spomenik prirode sa temperaturom od oko 15 stupnjeva Celzijusa tijekom cijele godine.

Savladajte strah

Kad bismo proveli anketu čega se najviše bojimo, većina bi najvjerojatnije odgovorila - visina. Pogled iz ptičje perspektive nekima djeluje zastrašujuće. A ako pri tome hodate po "staklu" - osjećaj je još jačeg straha. Pobijedite ga i to jednostavno! Po povratku iz Vrgorca zaustavite se na makarskoj rivijeri i obiđite atrakciju "Skywalk". "Nebeska" šetnica izgrađena je na impozantnoj planini Biokovo. Vidikovac na hridi nekoliko stotina metara iznad zemlje doista stvara čaroliju hodanja među oblacima. A pogled koji se pruža - neprocjenjiv je. Kao na dlanu vidjet ćete Makarsku i njenu okolicu, Pelješac, Brač, Hvar, Korčulu. Ta veličanstvenost upijanja pogleda toliko će vas obuzeti da ćete zaboraviti na strah i prepustiti se uživanju. Provjerite!

Skywalk Biokovo polukružnog je oblika promjera 8.5 metara, zajedno s ravnim dijelovima izlazi izvan ruba litice oko 11 metara i prva je nebeska šetnica u Hrvatskoj
Foto: Shutterstock

Dalmacija u srcu

Split i njegova storija, zaleđe i otoci srce su Dalmacije. A kada ih obiđete ostat će u vašem srcu. Kad god da dođete bit će to nešto posebno. Sunce i more, poznate i brojne skrivene plaže nakon istraživanja ruralnih krajeva bit će savršene za uživanje tijekom ljetnih mjeseci. Ali svako godišnje doba u tom je kraju privlačno na svoj način. Mediteranska klima omogućuje i u zimskim mjesecima šetnju i odmor na ugodnoj temperaturi. I za aktivan odmor to je savršeno odmorište jer ima toliko sadržaja da će svatko naći nešto po svom ukusu. Ako želite odmor s obitelji - izabrali ste najbolje, a ako pak želite romantiku s voljenom osobom - oduševit ćete se dalmatinskom čarolijom.

I vjerujte - kad jednom dođete, vratit ćete se ponovno. Doživjeli ste ljubav na prvi pogled, a znamo da je ona uvijek nezaboravna.

Foto:

Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije