Mnoga istraživanja dokazala su da zajednički obroci igraju vrlo značajnu ulogu u psihološkom i emotivnom razvoju najmlađih.
Na taj način potiče se komunikacija, interakcija i zbližavanje cijele obitelji, a njezini članovi za stolom imaju priliku podijeliti dojmove iz proteklog dana i kroz smijeh i šalu uživaju u ljubavi koja proizlazi iz njihove povezanosti.
Osim toga, kroz zajedničke obroke najmlađi članovi obitelji uče kako da dijele i misle na druge, kao i kako da se lijepo ponašaju za stolom.
Ako klinci pomognu roditeljima u pripremanju obroka, korist je još veća, jer time uče kako uspostaviti ravnotežu između zabave i rada u timu.
Foto: Thinkstock
Djeca koja redovito objeduju u krugu svojih najbližih imaju upola manje šanse da pate od stresa, sretnija su i psihološki stabilna, dok tinejdžeri imaju dvostruko veće šanse za ostvarivanje boljih rezultata u školi.
Zato okupite svoje najmilije oko stola i znajte da je to dobro za cijelu obitelj. Obrok ne mora biti savršen ni obilan, bitno je da ga podijelite i s osmjehom na licu uživate u druženju.
>>'Samo božićna obitelj može unijeti nove humane odnose u naše društvo'
Pa, ima tu nešto.. moj sin prvo napuni tanjur svoje bake... a baka ( mršavica) se ništa ne buni, da joj ja uspem toliko naljutila bi se.. ovako sve pojede... vidiš što je mladost