Čak i ako je ljeto i velike su vrućine, ako kosu perete češće od dva puta tjedno, frizeri i stilisti kažu da ju perete prečesto.
Osnivač Restore Salon & Spa u New Yorku frizer Julien Farel kaže da prečesto pranje kose s vlasišta nasilno skida prirodna ulja, zbog čega kosa postane suha i lomljiva - pa ne savjetuje da se kosa pere češće od dva, najviše tri puta tjedno - pogotovo ako je već suha i oštećena.
Isto misli i stilist Paul Cucinello koji za suhu i jako oštećenu, kemikalijama tretiranu ili često friziranu kosu također savjetuje dva pranja tjedno, dok stilist i frizer Scott Miller kaže kako je i jedno pranje kose tjedno za mnoge dovoljno.
- Osim ako ste se u teretani 'ubili' od vježbanja ili ste bili na gradilištu i kosa je prekrivena prašinom - rekao je Cucinello za portal Healthline.
Donosimo destinacije: Kako, kamo i za koliko pobjeći s užarenog gradskog asfalta
Trenutno je, dodaje, na društvenim mrežama aktualan i pokret #nopoo (skraćeno od 'no shampoo' ili bez šamponiranja), a riječ je o metodi pranja kose samo s vodom: što neki rade da očuvaju prirodna ulja vlasišta, a drugi kao odgovor marketinškom pritisku raznih beauty brendova da na njegu kose i tijela potroše više nego misle da je potrebno.
Isto tako, mnogi pobornici #nopoo pokreta zapravo samo žele u svojoj svakodnevnoj rutini koristiti što manje kemikalija koje se zbog miIsa, lakšeg pranja ili bržeg pjenjenja, stavljaju u većinu šampona.
Farel dodaje da i u danima kad kosu ne peremo svejedno možemo koristiti proizvode za njenu njegu i oblikovanje, a savjetuje i da ju - ako se jako znojimo - za dulji osjećaj čistoće i svježine bez oštećenja - samo isperemo u mlakoj vodi.
Kod frizera je sjedila 13 sati, pa frizuru platila 12.000 kuna! Je li vrijedilo?