vodi u bolest

Glava vam je stalno 'puna' problema i svega'? Ovo je dobro znati...

Djevojka na računalu
Foto: Thinkstock
1/3
06.03.2018.
u 08:02

Zvuči jednostavno, ali može biti teško "natjerati" se misliti na nešto drugo ili odvratiti misli.

Svakodnevno razmišljanje o problemima i "glava puna svega" negativno utječe na psihičko zdravlje.

Rezultati Istražvanja provedenog 2013. godine objavljeni su u časopisu Journal of Abnormal Psychology, a pokazali su kako su često razmišljanje o problemima i nervoza, najčešći uzrok depresije i aneksije u mladih i odraslih. Tada se javljaju misli o gubitku kontrole, strah, panika, napetost, zabrinutost, ali i znojenje, drhtanje, ubrzano disanje, glavobolja, napetost mišića, a nakon dugotrajnije izloženosti ovakvom stanju, mogu s epočeti javljati i različiti tikovi...

Kako biste sačuvali svoje psihičko zdravlje, evo što možete učiniti...

Odvratite pozornost drugom aktivnošću

Zvuči jednostavno, ali može biti teško "natjerati" se misliti na nešto drugo ili odvratiti misli. U knjizi Dialectical Behavioral Therapy (DBT) Skills Training Manual, autorica psihologinja Marsha Linehan savjetuje da treba sastaviti listu aktivnosti kojima se možete posvetiti da odvratite misli od ekstremnih emocija.

Te aktivnosti mogu biti sasvim jednostavne, poput gledanja TV-a, razmišljanja o koncertu na koji biste mogli otići ili odlasku u omiljeni restoran  na ručak. Pomoći će i hladan tuš, slušanje glasne glazbe i sl...

Razmišljajte logično

"Overthinking" može lako imati za posljedicu to da su vaše misli otišle u neki nelogičan slijed. Pokušajte se smiriti i zadržati logičan slijed misli kako biste se što prije riješili onoga što vas muči. Misli nemojte ignorirati, doživite ih, pustite ih da "prođu" i nemojte se osuđivati zbog toga. Neke emocije treba "odraditi", odnosno, osjetiti ih i ne ignorirati ih. Tada će vam biti i lakše "pustiti ih" da prođu. 

Komentara 2

DU
Deleted user
08:42 06.03.2018.

Najdraže mi je kad se znanstveno dokaže ono što je ljudima oduvijek bilo očito. I kad nam novine to prenesu kao veliku vijest.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije