Kada gledamo mališane u vrtiću kako trče, skaču, loptaju se, penju se i padaju, i ni sekunde ne zastaju, pitamo se odakle im tolika energija. Iz hrane, dakako. Za rast i razvoj djeci je, uz kretanje, potrebna pravilna, raznolika i uravnotežena prehrana. Budući da tek otkrivaju razne okuse hrane i stvaraju svoje prehrambene navike, važno ih je baš u ovoj, vrtićkoj dobi pridobiti za zdravu prehranu.
Cjelovite namirnice
O tome što bi i kako trebala jesti vrtićka djeca, upitali smo Branimira Dolibašića, dipl. ing. nutricionista iz zagrebačke tvrtke Medikor.
– Nema velike razlike u vrsti namirnica koje su idealne za odraslog čovjeka i “vrtićance”. Prednost uvijek treba dati cjelovitim namirnicama (npr. kuhani kukuruz u klipu ili kokice) nauštrb rafinirnih (npr. zašećereni corn flakes).
Raznoliki sastojci
Kalorijski gledano, i obroci za djecu pripremaju se prema standardnoj podjeli: 30% masti, 12-16% proteina i 52-55% ugljikohidrata. Za doručak, naglasak je na energiji, pa su pogodni ugljikohidrati (škrob) poput kruha, tijesta, griza i drugih cjelovitih žitarica, ali i masti (maslac, sir u namazu) i nešto proteina (mliječni ili lagano probavljivi mesni proteini poput puretine).
Ručak bi trebao sadržavati raznolike sastojke: proteine, škrob i povrće. Dobar su izvor proteina riba, meso peradi, teletina, sir, a izvor škroba riža, krumpir, tjestenina, žganci. Najbolje je hranu pripremati kuhanjem, pirjanjem i pečenjem u vlastitom soku. U pripremi se može koristiti maslinovo, ali i ostala ulja, od suncokreta, soje, canole i slično. Za užinu je najbolje djeci ponuditi voće, voćni jogurt ili neki desert kao što su puding, riža, griz, keksi ili suhi rižini krekeri – kaže Branimir Dolibašić.
Pročitajte više o zdravoj prehrani djece