skup o transplantaciji pluća

'Hrvatska je u zdravstvu i medicini napravila više iskoraka nego u drugim područjima'

Pluća
Foto: Thinkstock
14.11.2014.
u 14:13

Transplantacija pluća prvi put je u svijetu obavljena 1963., a u Hrvatskoj 2003., u Klinici za plućne bolesti Jordanovac Kliničkog bolničkog centra Zagreb koja je referalni centar za transplantaciju pluća u Hrvatskoj

U organizaciji Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Hrvatskog torakalnog društva, održan je znanstveni skup o transplantaciji pluća u HAZU.

– Hrvatska je u zdravstvu i medicini napravila više iskoraka nego u drugim područjima i to je također dio hrvatskog identiteta – kazao je predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić naglasivši da je hrvatska medicina napravila značajan iskorak u pulmologiji i postigla vrhunske svjetske rezultate.

Hrvatske uspjehe u transplantaciji pluća istaknuo je i tajnik Razreda za medicinske znanosti akademik Marko Pećina koji je podsjetio na razvoj transplantacijske medicine. Transplantacija pluća prvi put je u svijetu obavljena 1963., a u Hrvatskoj 2003., u Klinici za plućne bolesti Jordanovac Kliničkog bolničkog centra Zagreb koja je referalni centar za transplantaciju pluća u Hrvatskoj.

Foto: HAZU

Klinika je prije četiri godine potpisala ugovor o suradnji sa Sveučilišnom bolnicom u Beču gdje tim koji vodi prof. dr. sc. Walter Klepetko obavlja kirurški dio transplantacije, dok je tim koji vodi prof. dr. sc. Miroslav Samaržija, predstojnik Klinike, zadužen za preoperativnu pripremu i obradu bolesnika, uvrštenje na listu te poslije praćenje bolesnika nakon samog zahvata.

Svjetska razina učinkovitosti

U ovom trenu program transplantacije pluća obuhvaća 120 bolesnika. Kod njih 30 učinjena je transplantacija pluća, kod dva bolesnika transplantacija srca i pluća, a osam bolesnika je u ovom trenutku na aktivnoj transplantacijskoj listi. Rezultati

programa transplantacije pluća su na svjetskoj razini učinkovitosti i zagrebački centar postiže iste rezultate kao i centar u Beču.

– Težimo biti u vrhu svjetske učinkovitosti i po broju pacijenata i po njihovu preživljavanju – rekao je prof. dr. sc. Samaržija.

Tijekom skupa prikazane su četiri osnovne indikacije za transplantaciju pluća – kronična opstruktivna plućna bolest, idiopatska plućna fibroza, cistična fibroza i plućna arterijska hipertenzija, a predstavljene su i novosti na području kirurškog i pulmološkog dijela samog postupka transplantacije pluća.

>>Bakterijskih upala pluća više nego lani

>>S tuđim srcem Nenad Cigić počeo normalno živjeti

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije