- Već sam u prvim danima pandemije, kao i mnogi drugi, počela razmišljati o udomljavanju kućnog ljubimca, no prije te sam obveze htjela biti sigurna što me čeka pa sam odlučila neko vrijeme volontirati u skloništu za napuštene životinje i od tamo prvo privremeno udomiti jednu mačku -, ispričala je novinarka Insidera Talia Lakritz.
Već je nakon par dana suživota s mačkom znala, kaže, da ju je spremna uzeti i za stalno, a zbog volontiranja se zaljubila u pomaganje napuštenim životinjama, koje uz ljude postaju umiljati ljubimci.
Ljudi putem interneta pokazali kako izgleda rad od kuće s ljubimcima
- Svima savjetujem da se, barem na kraće, okušaju u takvom dobrotvornom radu - poručila je, a evo zašto:
Volontiranje u skloništu koristi životinji, skloništu i volonteru
Vrijeme u skloništu životinji pomaže da se navikne na nas, kao i nama na nju, što je važan korak prema konačnom udomljavanju, kaže direktorica volonterskog i udomiteljskog centra ASPCA Eileen Hanavan.
Udomiteljstvo isto tako, dodaje, pomaže i skloništima da sačuvaju svoj prostor i resurse za one životinje kojima je to nužno potrebno, a ljudima pruža udobnost, priliku za druženje i za učenje.
Kad udomite životinju izbjeći ćete neke troškove
Neka skloništa imaju dogovor s veterinarskim ordinacijama pa ćete nakon volontiranja za životinju koju odlučite udomiti dobiti besplatno cijepljenje i neke druge veterinarske tretmane; a dobiti ćete i smjernice o tome kako raditi s nesocijaliziranim životinjama, kako bi im pomogli da se polako otvore i transformiraju u ljubimce pune ljubavi.
Pomaganje životinjama nas ispunjava
Najčešće pitanje o udomiteljstvu je 'je li se teško pozdraviti sa životinjom koju netko udomi', kaže Lakritz i objašnjava da je taj trenutak uvijek pomalo tužan, ali je i utješno znati da ste im pomogli da završe s vlasnicima koji ih vole.
Dino (12) ima 50 kućnih ljubimaca o kojima brine: “Imam guske, kokoši, svinju, zečeve...”