Nove su studije otkrile kako ljudi koji postižu velike uspjehe imaju veću vjerojatnost bolovati od manične depresije. Ovo je prvi put da su znanstvenici uspjeli dokazati kako je genijalnost povezana s ludilom.
Nagađanja kako postoji povezanost između ta dva pojma postoje već stoljećima. O tome su čak pisali Aristotel, Platon i Sokrat u svojim djelima. Aristotel je tako jednom prilikom naveo kako "nema velikog genija bez trunke ludila", no znanstvenici za to nikada nisu uspjeli pronaći čvrste dokaze – do sada.
Studija je provedena na 700 tisuća odraslih osoba, a rezultati su dokazali kako su oni koji su imali najbolje rezultate u školi imali i četiri puta veće šanse za dobivanje bipolarnog poremećaja od onih koji su imali slabije ocjene.
Povezanost je bila najjače izražena kod onih koji studiraju glazbu i književnost, koji su se pokazali u disciplinama u kojima su genijalnost i ludilo gotovo nerazdvojivi, objavljeno je u studiji Psihijatrijskog instituta Sveučilišta London u suradnji s Institutom Karolinska u Švedskoj.
Problem je do sada bio što su i genijalnost i ozbiljni mentalni poremećaji rijetki tako da su se tvrdnje o njihovoj povezanosti temeljile na povijesnim studijama kreativnih individualaca, što je poprilično subjektivno.
- Otkrili smo kako je postizanje vrhunskih rezultata za školovanja usko povezano s razvojem bipolarnog poremećaja u kasnijoj dobi – izjavio je dr. MacCabe koji je radio na istraživanju.
Pretpostavlja se da su od manične depresije bolovali ili boluju Vincent van Gogh, Sylvia Plath, Virginia Woolf, Stephen Fry i Sting.
I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo idu ruku pod ruku
Nagađanja kako postoji povezanost između ta dva pojma postoje već stoljećima. O tome su čak pisali i Aristotel, Platon i Sokrat u svojim djelima.
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
I ja imam jedno Sokratovo pismo u kojemu se govori o povezanosti pojmova !!!!