Pomozite si

Imate 'teške noge'? Pregledajte vene!

noge, portal
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
03.09.2013.
u 12:00

Budući da vene aktivno sudjeluju u termoregulaciji, toplina i sunce tijekom ljetnih mjeseci utječu na njihovo širenje, a slabiji tonus stijenke vena dovodi do sporijeg protoka krvi u venama.

Ljetni dani odmora, puni aktivnosti i bezbrižnosti, ponekad na vidjelo donesu i probleme s kojima se prije niste susretali ili pak o njima niste vodili dovoljno brige. Jedni od takvih su i problemi s venskom cirkulacijom.

– Ljeto je godišnje doba koje zbog visokih temperatura, a osobito izlaganja suncu, postavlja poseban zahtjev za vensku cirkulaciju. Vene su jedan od organa koji aktivno sudjeluje u termoregulaciji. Toplina i sunce utječu na njihovo širenje, što znači da su vene vidljivije našem oku. Tonus venske stijenke slabiji je pri visokim temperaturama, što dovodi do sporijeg protoka u venama, a posebno u potkožnom tkivu. Sporiji protok može dovesti i do nastanka otoka, a to može stvoriti neugodu, ali i dojam teških nogu. Problem je tada obično izražen na obje noge – ističe doc. dr. sc. Ljiljana Banfić, pročelnica Zavoda za bolesti krvnih žila Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb.

Za tonus mišića

Docentica Banfić savjetuje i kako spriječiti navedene probleme. U ljetnim mjesecima važno je štititi se od visokih temperatura i izlaganja suncu. Preporučuje se fizička aktivnost u hladnim prostorima. Svima koji su ovih dana na moru preporučuje se i plivanje.

– Plivanje je vrlo zdravo jer razlika vanjske temperature i ugodne temperature morske vode pospješuje i pridonosi dobrom tonusu mišića, ali i tonusu venske stijenke. Po završetku kupanja što prije treba otići u hlad, a noge je poželjno postaviti u povišen položaj – kaže Lj. Banfić.

Kemija ne sprečava

Kako je problem venske cirkulacije i svega što njezin poremećaj donosi zapravo fizičke prirode, kreme i njihovi kemijski sastojci neće baš mnogo pomoći u sprečavanju nastanka proširenih vena i pojavi kronične venske bolesti.

– Svakako bih preporučila da ne eksperimentirate s kremama, odnosno da to svedete na minimum. Poželjne su kreme koje hrane kožu, odnosno sprečavaju njezino isušivanje i koje se primjenjuju u svakodnevnoj higijeni. S heparinom i različitim gelovima koji hlade budite oprezni. Savjetujte se sa svojim liječnikom jer uz osjećaj hlađenja kože taj lijek ima i nuspojave – upozorava doc. Banfić i dodaje: – Žene su posebno osjetljive na metličaste, mrežaste venske spletove pa nerijetko pribjegavaju liječenjima s vlastitom recepturom. Strpite se do jeseni pa tada potražite pomoć u dermatološkim ili kirurškim centrima gdje je moguće provesti liječenje, kemijsku ili još bolje sklerozaciju pjenom. Flavonoidi (spojevi iz biljaka op. a.) u obliku tableta mogu pomoći, iako sasvim sigurno neće dovesti do nestanka oku vidljivih proširenih vena.

Osim vidljivih promjena u venskoj cirkulaciji, ističe docentica, promjene koje pogađaju duboke vene mogu biti opasne za život. Na sreću, ovaj oblik bolesti vena mnogo je rjeđi od problema koji se javljaju kod poremećaja u površinskom venskom sustavu. Bolesti površinskog i dubokog venskog sustava ponekad se javljaju i zajedno. Da bi se problem definirao i liječio, treba ga prvo dijagnosticirati u specijaliziranim ustanovama.

– Budite odgovorni ako vam otekne samo jedna noga, primijetite li izrazitu asimetriju u opsegu nogu, osjetite li bol dok hodate, a površinske vene naglo nabreknu. Ne okolišajte i javite se liječniku. Venska tromboza uglavnom zahvaća jedan ekstremitet pa i taj podatak može pomoći pri razlučivanju životno opasne bolesti od nedužnih kroničnih venskih boljki, kronične venske insuficijencije – objašnjava doc. Banfić.

>>Bol u nogama otkriva stvarno stanje organizma

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?