Kad se nekome ispričamo zbog svojih postupaka, samopouzdanje nam raste. Međutim, rezultati novog istraživanja pokazuju da odbijanje da se ispričamo dovodi do još intenzivnijeg osjećaja samopoštovanja, stoji u zaključku australske studije. Naime, znanstvenici su istraživali što se događa s nama kad se ispričamo ili kad to odbijemo napraviti, a na 228 ispitanika otkrili su da isprika donosi olakšanje i umanjenje grižnje savjesti, međutim, i odbijanje da se ispričamo donosi pozitivne efekte, piše Daily Mail.
Od dvije grupe ispitanika koji su se prisjećali situacija u kojima su se ispričali ili nisu to napravili nakon što su nekoga povrijedili, ispostavilo se da su oni koji su odbili to učiniti, imali "veći osjećaj moći" i "višu razinu samopouzdanja", od onih koji bi se odmah ispričali.
Zašto se ljudi odbijaju ispričati?
Ispričavanje se često doživljava kao jeftin način da se "izvučemo" te da smanjimo osjećaj krivnje i eventualne posljedice vlastitih postupaka, no istodobno, oni koji se ispričavaju mogu se zbog toga osjetiti bolje, ali im samopouzdanje neće narasti. Znanstvenici objašnjavaju da odbijanje priznavanja da smo nešto napravili pogrešno ili da smo nekog povrijedili ostavlja nas "neokrznutima" i ne narušava nam sustav vrijednosti. Zato sami trebate procijeniti kako ćete se u sljedećoj takvoj situaciji postaviti...