MIT
ISTINA Mitovi slični ovima, a pogotovo vezani uz pogađanje spola bebe, vrlo su široko zastupljeni u trudnoći.
Naravno, to nisu znanstveno dokazane tvrdnje i nemaju veze s fiziologijom trudnoće nego su to priče prenesene od naših baka koje nas zabavljaju već dugi niz generacija, još iz vremena kad nije postojala današnja napredna dijagnostika u trudnoći.
Žgaravica je problem s kojom se susreće veliki broj trudnica (a jednako toliko beba ima dosta kose) pogotovo u drugoj polovici trudnoće. Peckanje u trbuhu, neugodan, oštar, kiseo okus u ustima, osjećaj žarenja u grlu ili ispod prsne kosti najbolje opisuju žgaravicu.
Ona je zapravo simptom gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB), tj. vraćanja želučanog sadržaja u jednjak gdje želučana kiselina oštećuje sluznicu i prouzročuje bolove.
Žgaravica se javlja u trudnoći zbog toga što donji kružni mišić jednjaka, zadužen za sprečavanje vraćanja kiseline u jednjak, oslabi tijekom trudnoće. To se događa uslijed visoke razine hormona progesterona i estrogena.
Žgaravica je najjače izražena u drugom tromjesečju trudnoće zbog povećanog pritiska povećane maternice na želudac. Osim neugodnih simptoma koje možemo uspješno suzbiti uzimanjem većeg broja manjih obroka, prilagođavanjem prehrane i izbacivanjem određenih namirnica te primjenom tableta za neutralizaciju želučane kiseline, žgaravica ne utječe na sam tijek trudnoće i na razvoj ploda.
U današnje vrijeme napredne ultrazvučne dijagnostike možemo rano otkriti i pratiti uredan razvoj, izgled i spol bebe tako da nema više potrebe za prijašnjim mitovima, osim da zabavljaju buduće majke i njihove obitelji. I sve to u iščekivanju velikog i sretnog dana za cijelu obitelj.
>>Istina ili mit? Dijete jača pluća kad plače
>>Komad kruha i voda ublažit će žgaravicu