Vrijeme bakterija i virusa

Jeste li prehlađeni ili imate gripu? Evo kako razlikovati ove dvije bolesti!

Shutterstock
06.11.2024.
u 14:30

Kad vas počne boljeti grlo, nos curiti, a povratak u krevet zvuči primamljivije nego inače, možda imate… nešto. Ali što točno?

“Teško je razlikovati prehladu od gripe,” kaže dr. Kisha Davis, članica upravnog odbora Američke akademije obiteljskih liječnika i glavna zdravstvena službenica za okrug Montgomery u saveznoj državi Maryland, za Glamour.com. Obje su respiratorne bolesti, što znači da utječu na pluća i druge organe odgovorne za disanje. No, dok gripu uzrokuju isključivo virusi gripe, prehladu može uzrokovati više od 200 različitih virusa, objašnjava dr. Davis. Među njima su rinovirusi, enterovirusi, pa čak i koronavirusi, od kojih jedan uzrokuje Covid-19. “Zovemo je ‘obična prehlada’ jer ljudi obično dobiju dvije, tri, možda čak i četiri prehlade godišnje, dok se gripa javlja rjeđe, obično manje od jednom godišnje,” kaže Davis.

Obična prehlada obično dolazi postepeno. Gripa se pojavljuje naglo! S prehladom možda imate blago povišenu temperaturu, ali vjerojatno neće dosegnuti razinu prave groznice. Simptomi prehlade uključuju začepljen nos, grlobolju i kihanje, a obično su blaži od simptoma gripe. S gripom ćete se možda probuditi ujutro s groznicom, mučninom i bolovima u mišićima, kaže Davis. Dobra vijest: gripa ima teže simptome, ali obično ne traje više od tjedan dana, dok prehlada može trajati 10 do 14 dana.

VEZANI ČLANCI: 

Sezonske alergije mogu izazvati curenje nosa i kihanje, ali i svrbež očiju, pa čak i ušiju, što nije uobičajeni simptom prehlade ili gripe. I dok sezonske alergije obično dosežu vrhunac u proljeće, zima je sezona prehlade i gripe. Budući da gripa i Covid imaju slične simptome, testiranje je jedini način da se utvrdi o kojoj bolesti je riječ.

Mnogo toga možete učiniti da biste ostali zdravi. “Često pranje ruku, zdrava prehrana i dobar san, sve to stvarno čini razliku,” kaže Davis. Ostali provjereni načini za jačanje imunološkog sustava uključuju redovito vježbanje, smanjenje stresa i izbjegavanje pušenja. I ne zaboravite da gripu uzrokuje samo nekoliko vrsta virusa. Svake godine zdravstveni stručnjaci pokušavaju predvidjeti specifične sojeve gripe koji će cirkulirati te godine, a kada uspiju, pokazalo se da cjepivo protiv gripe smanjuje rizik od obolijevanja za 40 do 60 posto. Ako ipak dobijete gripu, cjepivo može smanjiti težinu bolesti i spriječiti hospitalizaciju. Optimalno vrijeme za cijepljenje protiv gripe je do kraja listopada.

VEZANI ČLANCI: 

Acetaminofen i ibuprofen mogu ublažiti bolove u tijelu, uključujući grlobolju ako imate gripu. No, ono što vašem tijelu treba za oporavak su odmor i tekućina. Bez obzira na to koji respiratorni virus imate, ako se osjećate bolesno, trebali biste ostati kod kuće, savjetuje Davis. Kada su se vaši simptomi poboljšali i niste imali temperaturu najmanje 24 sata, obično ste manje zarazni. No, virus još uvijek možete prenijeti, pa nastavite s mjerama opreza, otvorite prozore i vrata, nosite masku kad ste u bliskom kontaktu s drugima i nastavite prati ruke. Sve to radite još pet dana, a nakon toga, obično ste mnogo manje zarazni nego kad ste se prvi put razboljeli.

VEZANI ČLANCI: 

Ako razvijete kašalj koji ne prolazi nakon dva do tri tjedna, ako se kašalj pogorša ili ako osjetite bol u prsima ili poteškoće s disanjem, zakažite termin kod svog liječnika. Sve to mogu biti simptomi bronhitisa, stanja koje nastaje kada se dišni putevi u plućima upale, ili upale pluća, koja uzrokuje nakupljanje tekućine ili gnoja u plućima. Oboje su potencijalne komplikacije prehlade i gripe. “Virusi prehlade i gripe obično utječu na cijelo tijelo, dok bakterijske infekcije obično utječu na određeni dio tijela,” kaže Davis. “Dakle, ako je bol lokalizirana, to sugerira da se vaša virusna infekcija razvila u infekciju uha ili sinusnu infekciju koja bi mogla zahtijevati antibiotike.”

Ostanite zdravi: Nekoliko načina da izbjegnete prehladu! 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije