Da brza reakcija na plač djeteta i pružanje sigurnosti u roditeljskom zagrljaju potiče razvoj samopouzdanja, motoričkih sposobnosti i društveni razvoj djeteta potvrđuju mnogobrojna istraživanja. Ipak, vrlo brzo dugotrajno držanje mališana u rukama postaje poprilično zahtjevno za roditelje. Upravo je zbog toga magistrica tekstilne tehnologije i projektiranja Josipa Dolenec Brkić nedugo poslije rođenja svog sina počela s izradom nosiljki za djecu poznatijih kao slingovi.
Iz parka u prodavaonicu
– Ideja je nastala u proljeće 2005. kada je na svijet došao moj dječačić. Kako je od prvog dana zahtijevao da bude uključen u društvo, trebala mi je nosiljka koja bi mi olakšala kretanje, a istodobno zadovoljila njegove potrebe. U to vrijeme nisam pronašla onu koja bi nam odgovarala pa sam naručila svoj prvi sling iz Amerike, koji je bio veoma skup. Kako sam po struci magistrica tekstilne tehnologije i projektiranja, nije mi trebalo dugo da prema tom prvom predlošku napravim i svoj sling. Budući da se mame na rodiljskome dopustu većinom druže s drugim mamama, sve su moje prijateljice s bebama dobile svoju nosiljku i glas o tome polako se počeo širiti na sve strane – objašnjava Josipa kako se ubrzo iz potrebe njezina djeteta razvio pravi, danas već uhodan posao.
Roditelji, čini se, sve više odbacuju uvriježene teorije o tome kako će se dijete na rukama razmaziti, a to uostalom tvrdi i većina stručnjaka.
– Dodir je moćno oružje. Ne samo što je to predivan način na koji roditelj može biti sa svojim djetetom već se time potiče dječji imunitet, stimuliraju hormoni rasta... – navodi u svom radu Linda Acredolo, profesorica psihologije na Sveučilištu California. Sve veću potrebu za različitim nosiljkama prepoznala je i Josipa te je napravila i modele nosiljki za veću djecu – mei tai koje su također vrlo brzo postale hit.
Vole ih i poznati
– Mei tai vrlo je slična današnjim klokanicama, a glavna joj je prednost što se može upotrebljavati od tri mjeseca djetetova života pa sve do tri godine – objašnjava Dolenec Brkić.
Prednost nosiljki prepoznali su i mnogi naši poznati roditelji pa se po gradu s nosiljkama PixieKid mogu vidjeti Lana Klingor, Ana Rucner, Ivana Marić, Daria Knez, Jelena Miholjević...
Pa onda griza.......zašto ti nisi počeo šivati te nosiljke, onda bi ti bio glavni poduzetnika.............tipično u hrvata, popljuj svakog tko je uspješan na nakom polju........