Lako se obuvaju, noga u njima diše, a i reklamiraju se kao zdrava i udobna obuća. Klompe su i omiljena obuća svih koji na poslu često stoje, poput medicinskih sestara i kuhara. Neki doktori sad se protive takvoj vrijednosti klompi kao udobnih, upozorava Washington Post.
- Kupovina obuće u dućanima "udobne obuće" ne jamči da će ona baš biti i vama takva. Što cipelu čini udobnom? To što je glatka ispod tabana i što dobro podupire petu. Neki modeli doista odlično prianjaju uz nogu i smanjuju pritisak pri hodu - kaže dr. Erika Schwartz, ortopedica. No, studija na ljudima s osteoartritisom koljena otkrila je da im je hodanje u klompama i ostaloj "stabilnoj" obući bilo teže za koljena nego kad bi hodali bosi ili u natikačama. To govori da takva obuća može otežati hod i učiniti ga nezdravim za nogu iznad zgloba. Ortopedica Selene Parekh kaže da nije jednostavno odgovoriti na pitanje koje su cipele najbolje, a koje čuje i 20 puta dnevno.
- Tražite one u kojima vam se noga dobro osjeća, u koje sjeda i koje su udobne. To ne moraju baš biti one od 1000 kuna - kaže ona.
- Ako vas boli stopalo, najbolje je zamisliti kakvo vam je stopalo pri hodu. Okreće li se u stranu, žulja li vas. Kod pacijenata prvo pogledam način hoda pa unutarnji dio cipele i "jezik". Ako je iznošen, osoba će tražiti nešto da mu se taj dio prekrije. I vanjski dio obuće može biti dokaz bolnih stopala. Veći hod na petama može također pokazati da osoba pati od bolesti pete ili da šepa - kaže ortopedica.
Način hodanja nije problem sam po sebi, jer, ne boli li vas ništa, onda je i s hodom sve u redu, smatraju liječnici.
Ortoped vam može pomoći odabrati prave cipele kako bi se bol izbjegla, i to ne moraju biti klompe ili slične "udobne" cipele. Primjerice, muče li vas kurje oči, tražit ćete cipele s kockastijim prednjim dijelom, da vas ne stišće dok hodate. Liječnici upozoravaju i kako su dizajnerski modeli, koji veličaju izgled naspram funkcionalnosti, zapravo suprotnost udobnosti.