TRETMANI LJEPOTE Smanjuju stres kod teških bolesti

Kozmetika, ali i šminka pomažu u liječenju raka

21.05.2009.
u 19:06

Samopouzdanje zbog dobre njege i šminke doslovce može biti – ljekovito. Pokazuje to francuski program “Izgledaj dobro... osjećaj se bolje” u kojemu kozmetička kuća L’Oreal i medicinski stručnjaci već 22 godine organiziraju tretmane uljepšavanja za ljude koji zbog bolesti ili poodmakle dobi imaju narušenu sliku o sebi.

Kvaliteta života
Zajednička istraživanja L’Oreala i nekoliko onkoloških bolničkih centara u Francuskoj o tome kako kozmetika utječe na kvalitetu života pacijenata pokazala su da tretmani uljepšavanja mogu znatno podići samopouzdanje žena oboljelih od raka.

Stručnjaci objašnjavaju kako kozmetička briga može biti način očuvanja socijalnih veza te očuvanje intimne veze sa samim sobom.

Brana depresijama
Posebno to dolazi do izražaja kada se žene moraju suočiti s teškim posljedicama samog liječenje, primjerice uklanjanja dojki ili gubitka kose kod kemoterapije. Šminka i ljepota tu su brana depresiji. Liječnici kažu da kozmetički tretmani ne djeluju tako da smanjuju popratne pojave medicinskoga liječenja, ali mogu smanjiti stres i razmišljanje o bolesti. To pomaže bolesnicima da se lakše suoče sa svojim stanjem i vrate sliku o sebi koja je narušena bolešću.

Uključivanje kozmetike u terapiju pokazalo se korisnim i za oboljele od anoreksije, u kojih je doživljaj vlastitoga izgleda poremećen zbog straha od dobivanja na težini.

Istraživanje L’Oreala i svjetski poznatog odjela za poremećaje u prehrani u francuskoj bolnici Sainte-Anne pokazalo je da su pacijentice dobro prihvatile kozmetiku kao svojevrstan “učvršćivač”, odnosno kao ponuđenu nagradu za uspjehe u liječenju.

Kozmetički tretmani i šminka pružili su im drukčiji, laskajući pogled na sebe i mogućnost da to pokažu i drugima. To je izuzetno povoljno utjecalo na liječenje i oporavak.


MANJI RIZIK OD PADOVA ZA STARIJE

Istraživanje medicinskih stručnjaka i L’Orealovih znanstvenika pokazalo je da su tretmani ljepote korisni za suočavanje sa starijom životnom dobi. Uljepšavanje je u starijih žena potaknulo promjene u izrazu lica i držanju tijela. To je povoljno utjecalo na tjelesnu ravnotežu i stabilnost, pa se u žena smanjio rizik od padova tipičan za stariju dob. Znanstvenici objašnjavaju kako stanje uma uvelike utječe na pokretljivost. Stoga, ako osoba umjesto obeshrabrujuće slike tijela koje stari dobije samopouzdaniju sliku o sebi, doslovce će biti uravnoteženija.

Želite prijaviti greške?