Pokušava pomoći

Manekenka (28): 'Ja sam dijagnosticirana sociopatkinja. Ove osobine razotkrivaju ljude poput mene'

instagram
05.11.2024.
u 15:30

Australski model Kanika Batra-Matheson (28) izjavila je da je postala sociopatkinja zbog traumatičnog zlostavljanja koje je doživjela u djetinjstvu, što je promijenilo njezin pogled na život. Sada želi naučiti druge o ovom poremećaju.

Nedavno je govorila o metodama koje mogu potaknuti sociopata da skine svoju masku i otkrije pravu osobnost, prenosi Daily Mail. Najveći pokazatelj je način na koji vas osoba gleda jer svi sociopati imaju “mrtve oči“. Osobe s ovim poremećajem ne trepću toliko često kao prosječna osoba, a njihov nedostatak emocija može izazvati hladan, emocionalno prazan ili beživotan pogled. ”Morala sam se naučiti češće treptati kako ne bih plašila ljude,“ rekla je Batra-Matheson.

Batra-Matheson smatra da je potrebno objasniti kako otkriti sociopata jer to nije čest poremećaj i pogađa između dva i četiri posto stanovništva u SAD-u – što iznosi otprilike 15 milijuna ljudi. Antisocijalni poremećaj osobnosti, poznat i kao sociopatija, dijagnosticira se nakon što osoba prođe detaljnu psihološku procjenu. Mora imati najmanje 18 godina i pokazivati barem tri znaka sociopatije, uključujući stalno laganje, razdražljivost ili agresivnost te nedostatak kajanja.

VEZANI ČLANCI: 

Batra-Matheson je australski model i influenserica koja je predstavljala svoju zemlju na natjecanju ljepote Miss Aura 2021. i 2022. godine. Danas se bavi modelingom za kupaće kostime i donje rublje te radi na vlastitoj liniji odjeće. Još kao dijete, Batra-Matheson je shvatila da je drugačija jer je stalno osjećala potrebu da svoje školske kolege dovede u nevolju ili da gurne drugog učenika niz stepenice. Kada joj je dijagnosticiran ovaj poremećaj, shvatila je zašto se ponašala na taj način i poželjela pomoći drugima da razumiju što sociopati proživljavaju i kako ih prepoznati.

“Uspješnog sociopata vrlo je teško uočiti,“ objasnila je Batra-Matheson. “Baš kao što testiram narcise, mogu testirati i sociopate.“ Postoji niz koraka koje koristi za testiranje sociopata, počevši od provjere hoće li osoba oponašati njezine radnje, manire ili interese. “To radim tako što kažem nešto apsolutno besmisleno i promatram hoće li me oponašati,“ rekla je u videu na TikToku. “Kažem im da slobodno vrijeme provodim pletući, i odjednom i oni pletu ili im ujak to radi.“

@ogkanikabatra Diagnosed sociopath - how to spot us #aspd #fyp #foryou #viral #sociopath #clusterb ♬ original sound - Kanika Batra-Matheson

Sociopati često koriste tehniku oponašanja kako bi uskladili svoju osobnost s drugima i stvorili privid povezanosti. To mogu činiti oponašanjem govora tijela ili izraza lica druge osobe. To im omogućuje da izgrade razinu povjerenja s drugom osobom, čineći je kasnije lakšom za kontrolu ili dominaciju. Zatim, Batra-Matheson kaže da će “probuditi različite emocije i promatrati njihovu reakciju. Budući da nam je laganje prirodno, pokušavam ih uhvatiti u laži,“ kaže. Prema Simply Psychology, glavni cilj sociopata je stjecanje kontrole nad drugima, što im omogućuje ostvarenje fantazija o superiornosti i moći. Često lažu kako bi kontrolirali kako ih drugi doživljavaju ili jer im je lakše nego reći istinu o sebi. To im također omogućava izbjegavanje posljedica svojih postupaka ili stvaranje dojma da su superiorniji od druge osobe. U tom trenutku, Batra-Matheson kaže: “Maska razuma i ljubaznosti brzo pada,“ omogućujući joj da procijeni je li osoba također sociopat.

Kako zijevanje utječe na našu osobnost? Istraživanje tvrdi da može pokazati psihopatske osobine

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije