PROMO

Minimalno invazivna ugradnja endoproteze kuka

Minimalno invazivna ugradnja endoproteze kuka
Foto: Promo
1/3
04.03.2020.
u 10:46

Od pregleda do potpune rehabilitacije u samo 40 dana

Kontinuirana i rastuća bol u preponi, otežano kretnje i obavljanje svakodnevnih aktivnosti upućuju na dijagnozu uznapredovalog osteoartritisa zgloba kuka tj. degenerativne promjene zgloba kuka koje ograničavaju funkciju zgloba i pokretljivost.

U početku se u liječenju primjenjuju fizikalne procedure kojima se umanjuje bol, održava snaga okolnih mišića te zadržava funkcija zahvaćenog zgloba; unutarzglobno se primjenu lijekovi i preparati kojima se usporava daljnje propadanje hrskavice i umanjuju bolovi. Kada se iscrpe sve konzervativne metode liječenja, rješenje je operacijsko liječenje zamjene zgloba umjetnim zglobom – endoprotezom. Operacijom i rehabilitacijom riješava se bol te se zahvaćeni zglob vraća u normalnu funkciju.

Minimalno invazivni pristup

U današnje vrijeme se operacija ugradnje endoporteze kuka radi na minimalno invazivni način. Prilikom operacije ne režu se mišići već se samo razmiču što je izrazito povoljno za ranu rehabilitaciju i samu funkciju zgloba.

Foto: Arena Hospitality Group

U zapadnoeuropskim zemljama i u Americi  kod ugradnje endoproteza naglasak je na jednodnevnoj kirurgiji. Ujutro se operirate, poslijepodne idete kući. Stručnin ortopedski tim u SB Arithera zauzeo je stav da je dovoljno pet postoperativnih dana tijekom kojih se pacijent osposobi da može samostalno hodati na štakama, čak i uz stepenice, kao i obavljati osobnu higijenu, ukratko po povratku kući nije mu potrebna tuđa pomoć i njega.

Fast-track rehabilitacija

dr.med. Ivan Karlak, spec. ortopedije, subspec. traumatologije koštano-zglobnog sustava
Foto: Arena Hospitality Group
Brzi potpuni oporavak postiže se multidiscipinarnim pristupom programu rehablitacije („fast-track“ rehabilitacija). S bolesnikom se prijeoperativno provodi edukacija o vježbama koje će se provoditi nakon operacije. Nekoliko sati nakon operacije bolesnik ustaje i započinje aktivno vježbanje uz nadzor fizioterapeuta i to vježbanje nastavlja se u postoperativnom periodu dva puta dnevno po 2 do 3 sata. Desetak dana nakon vađenja konaca provodi se rehabilitacija u bazenu i završno, posljednjih tjedan dana personalizirana robotska neurorehabilitacija. Tim načinom skraćuje se boravak u bolnici, postiže se značajno brži oporavak bez potrebe za dodatnom rehabilitacijom u toplicama, a postotak postoperativnih komplikacija sveden je na minimum. Pacijent brzo postaje radno sposoban, može se baviti rekreativnim sportom, posvetiti se hobijima, svim fizičkim i radnim aktivnostima. Ugradnjom umjetnoga kuka kvaliteta života se poboljšava i gotovo u potpunosti  vraća na prijašnju razinu, prije samih početaka tegoba s kukovima i nastanka osteoartritisa.

Bez čekanja na pružanje usluge

Velika pogodnost SB Arithera je brzi prijem pacijenta bez čekanja na pružanje cjelovite medicinske usluge od pregleda, prevencije, dijagnostike, liječenja, operacija do rehabilitacije. Na čelu Aritherinog Centra za ortopediju je dr.med. Ivan Karlak, spec. ortopedije, subspec. traumatologije koštano-zglobnog sustava. Odjel o kojem skrbi pokriva svu problematiku koštano-zglobnog sustava od degenerativnih bolesti kralježnice, prijeloma dugih kostiju, unutarzglobnih prijeloma, trauma zdjelice, endoprotetike ramena, kuka i koljena, artroskopije ramena, koljena i gležnja te sportske traumatologije.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije