Koliko god da čistimo uvijek ostane nešto što redovno preskočimo ili jednostavno zanemarimo, misleći da im i nije potrebno redovito čišćenje. Međutim, postoje predmeti koji itekako mogu nositi veliki broj bakterija, a da toga nismo ni svjesni. Zato, sljedeći put obratite pažnju na ove predmete u kući kada budete čistili, piše Life Hacker.
Perilica suđa: Teško je povjerovati da nešto što čisti vaše posuđe također treba očistiti, ali vaš se stroj može začepiti ostacima hrane što uzrokuje rast bakterija. Washington Post predlaže čišćenje perilice posuđa jednom mjesečno kako biste održali njezinu učinkovitost. Napunite šalicu koja se može prati u perilici posuđa destiliranim bijelim octom i stavite je uspravno na gornju policu perilice posuđa. Uz inače praznu perilicu, pustite perilicu na vrući ciklus kako biste posvijetlili unutrašnjost i uklonili bakterije.
Aparat za kavu: Kako je jedina stvar koju stavljate u svoj aparat za kavu kava, njeno čišćenje nije uvijek prva stvar na umu. Ali minerali tvrde vode mogu se nakupiti u njegovoj unutrašnjosti, utjecati na mehaniku i promijeniti okus vašeg napitka. Preporučuje se dubinsko čišćenje aparata za kavu jednom mjesečno za one koji često piju kavu. Napunite rezervu vode u omjeru 1:1 destiliranog bijelog octa i vode i stavite da se kuha. Zaustavite proces kuhanja na pola puta i ostavite otopinu da odstoji 30 minuta, zatim dovršite proces kuhanja kako biste dovršili dubinsko čišćenje.
Perilica rublja: Što se zapravo događa s prljavštinom koja se filtrira kroz vašu perilicu nakon svakog punjenja? Može se isisati u ciklusu centrifuge, ali se čestice prljavštine također nakupljaju u cijevima i dijelovima stroja tijekom vremena. Stranica za dom i vrt Spruce predlaže čišćenje vaše perilice rublja jednom mjesečno kako biste osigurali da se vaša odjeća i dalje pravilno čisti te spriječili stvaranje plijesni. Pustite praznu perilicu na vrući ciklus s litrom izbjeljivača. Pokrenite drugi ciklus ispiranja kako biste isprali preostali izbjeljivač i prljavštinu.
Hladnjak: Hladnjak nije dovoljno samo prebrisati s vremena na vrijeme, jer je mjesto na kojem se bakterije vrlo brzo šire. Zbog hrane i njenih ostataka, ovaj kuhinjski uređaj trebalo bi češće čistiti tako što ćete ga prvo isključiti i isprazniti, očistiti sve posude i baciti hranu kojoj je istekao rok trajanja. Koristite toplu vodu i deterdžent za pranje suđa.
Okviri prozora: Kada je riječ o prozorima, nije dovoljno samo prebrisati stakla. Očistite okvire od prljavštine i mrtvih insekata. Koristite bocu s raspršivačem u koju ćete uliti bijeli ocat. Potom našpricajte područje i ostavite jednu minutu. Obrišite ih papirnatim ubrusima ili suhom krpom.
Tuš zavjese: Mrlje od sapuna i plijesni nalaze se na vašoj zavjesi za tuširanje, ali vrlo često ih zaboravimo očistiti. Ipak njihovo čišćenje ne traje dugo. Dovoljno je da uzmete sredstvo za dezinfekciju i poprskate po zavjesi, a onda obrišete krpom.
Kante za smeće: Kante za smeće jedne su od najprljavijih predmeta u kući, ali ih ipak često zaboravljamo očistiti. Preporuka je da se kante za smeće čiste svaki put kada mijenjamo vrećice.
Rolete: Nikada zapravo ne primijetite koliko su vaše rolete prljave sve dok ih sunce ne obasja kako treba, otkrivajući stvrdnutu prašinu. Architectural Digest's Clever predlaže brisanje prašine i brisanje roleta jednom mjesečno kako biste izbjegli potrebu da ih uklonite i dubinski očistite. I ne morate čistiti između svake rolete - spustite rolete do kraja i zatvorite ih. Uzmite krpu od mikrofibre i odjednom obrišite rolete, a onda promijenite smjer i ponovite. Zatim ponovite isti postupak s vlažnom krpom. Koristite sapun i toplu vodu za uklanjanje upornih mrlja.
Zdjele za kućne ljubimce: Zdjelice za hranu za kućne ljubimce podložne su prijenosu štetnih bakterija iz psećih usta u zdjelicu, a svaka hrana koja se izostavi može razmnožiti bakterije poput Bacillusa i Salmonelle. Zbog opasnih bakterija koje rastu u zdjelici s hranom vašeg ljubimca, veterinarska stranica Vet Street upućuje vlasnike kućnih ljubimaca da svaki dan očiste zdjelice s toplom vodom i sapunom. Očistite zdjelice s vodom svaki drugi dan na isti način.
Kvake: Možda nemaju toliko bakterija kao što se mislili, ali ih redovno preskočimo prilikom brisanja prašine. Odvojite nekoliko minuta i obrišite kvake u kući koje najviše dodirujete.
Igračke: Poduzmite potrebne mjere za sprječavanje i uklanjanje plijesni na svim igračkama. U čišćenju igračaka možete angažirati i vlastitu djecu da vam pomognu. Provedite poslijepodne pregledavajući kante za igračke, odvajajući one koje želite zadržati od onih koje želite donirati i očistite svaku igračku prije nego što je vratite natrag.
Daske za rezanje, daljinski upravljač...Ove stvari u kućanstvu prljavije su od - toaleta!